Licznik odwiedzin

4173770

,,Zamykanie obiegu biogenów w gospodarstwie rolnym''

   

     W wyniku współpracy Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach kampanii edukacyjnej „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód”, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powstał pięcioodcinkowy film edukacyjny dla rolników i doradców rolnych pt. ,,Zamykanie obiegu biogenów w gospodarstwie rolnym”.

W pierwszej jego części poruszana jest tematyka wagi wody w gospodarstwie rolnym i środowisku naturalnym. Omówione są źródła biogenów dostających się do zbiorników wodnych, czynniki wpływające na spływ związków biogennych, proces eutrofizacji wód oraz jego skutków dla ludzi. Przybliżone zostają także, zagadnienia Programu Azotanowego oraz Ustawy Prawo Wodne.

https://youtu.be/5OFcghqE0tI

Druga część dotyczy zagadnień związanych z produkcją zwierzęcą. Omówione zostają obecne trendy w hodowli zwierząt oraz zagrożenia środowiskowe płynące z przemysłowej produkcji zwierzęcej. Przekazywane są informacje jak odpowiednie produkować nawozy naturalne, jak gospodarować ich nadwyżką oraz jak wyliczyć ilość nawozów produkowanych w gospodarstwie.

https://youtu.be/bhu7sGNWaZY

Trzecia część jest poświęcona głównie stosowaniu nawozów w taki sposób by ograniczyć ich wymywanie, odpowiedniemu składowaniu nawozów naturalnych. Pokazane w sposób wizualny jest także w jaki sposób wyliczyć minimalne wielkości urządzeń do przechowywania nawozów.

https://youtu.be/CorEZpt8-_w

W kolejnej części wskazane są strumienie strat biogenów z pól, metody określania bilansu azotu, obowiązki rolnika wynikające z Programu Azotanowego oraz sposoby planowania nawożenia. Pokazane jest jak wykonać plan nawożenia i badania zasobności gleby.

https://www.youtube.com/watch?v=-W2Cg5dOqSo

W ostatniej części filmu pokazane są metody racjonalnego gospodarowania oraz przykłady dobrych praktyk rolnych. Pokazane są one na przykładach gospodarstw gdzie się je stosuje.

https://youtu.be/giJZ0tYezBM

................................................................................................................................................

Dwa miejsca na podium dla drużyn z Gminy Radecznica

 

     W pierwszą niedzielę lipca br. na stadionie miejskim w  Szczebrzeszynie odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze dla ochotniczych straży pożarnych grupy „A”, w których wzięły udział 32 najlepsze drużyny powiatu zamojskiego. Gminę Radecznica reprezentowały jednostki OSP z Radecznicy i Gorajca-Starej Wsi. Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m. z przeszkodami oraz ćwiczeniach bojowych. O ostatecznej klasyfikacji decydował łączny czas uzyskany w obu konkurencjach.  Rozgrywane zawody były okazją do sprawdzenia przygotowania kondycyjnego, mobilności i zaangażowania strażaków poszczególnych jednostek oraz sprawdzenia sprawności sprzętu, jaki znajduje się na ich wyposażeniu.

Rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie. Zawodnicy z poszczególnych jednostek z naszej gminy wykazali się bardzo wysokimi umiejętnościami technicznymi jak i sprawnością fizyczną co zaowocowało wynikiem w klasyfikacji generalnej. Miejsce na podium wywalczyły kolejno jednostki:

1. OSP Majdan Wielki – 80,26 pkt. (55,26 sztafeta, 25,00 bojówka)

2. OSP Radecznica – 81,04 pkt. (53,60 sztafeta, 27,44 bojówka)

3. OSP Gorajec-Stara Wieś – 84,52 pkt. (57,96 sztafeta, 26,56 bojówka)

Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu pod przewodnictwem bryg. Tomasza Burcona. 

Druhom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za wspaniały start i osiągnięte wyniki!

 

................................................................................................................................................

       Festiwal Antoniański

     

      W minioną niedzielę 30 czerwca br. na Stawach Świętego Antoniego w Radecznicy odbył się Festiwal Antoniański. Wydarzenie zainaugurowała o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego prowadzona przez Ojców Bernardynów z radecznickiej Bazyliki. Uczestników koncertu muzyczno-literackiego przywitali Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper oraz Dyrektor GCK,SiT Małgorzata Dumała. Zebrani na powyższej uroczystości zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy wysłuchali utworów muzycznych o tematyce religijnej w wykonaniu: Kapeli Turobińskiej, Zespołu Zorza z Dereźni, Grupy Wokalnej Akord, Marleny Mazur, Zespołu Zaburzanki oraz osób tworzących poezję i prozę: Joanny Wachowicz, Stefanii Krukowskiej, Janiny Gąsior, Henryki Stadnickiej, Reginy Smoter-Grzeszkiewicz, Justyny Górniak-Mameła, Walerii Kozioł, Heleny Sobczak, Stanisławy Krukowskiej. Wykonawców nagrodzono pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.

Dla uczestników Koła Gospodyń Wiejskich z Dzielec, Zaporza, Zaburza, Gorajca-Zastawie, Gospodynie z Mokregolipia oraz OSP z Dzielec przygotowały poczęstunek. Zwieńczeniem Festiwalu był koncert zespołu Krasnobrodzki Gospel.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Pana Michała Mulawy. Promowało województwo lubelskie hasłem „Lubelskie smakuj życie”. Patronat medialny nad Festiwalem objął Tygodnik Zamojski.

................................................................................................................................................

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski