W związku z pismem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zamościu Pana Przemysława Pogódź, z dnia 02 stycznia 2020r. uprzejmie informuję, że na terenie gminy Radecznica w dniu 20 luty 2020r. w godz. 9:00 – 14:00 odbędzie się przeszukanie terenów leśnych i zalesień w poszukiwaniu zwłok padłych dzików (ASF). Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły w skład których wejdą min. przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Organem nadzorującym akcję jest Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Znalezienie padłego dzika zakażonego wirusem ASF nie powoduje wprowadzenia restrykcji dla okolicznych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną natomiast w istotny sposób przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do własnego gospodarstwa poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska.
W związku z działaniami poszukiwawczymi możliwe jest nagłe wbiegnięcie zwierząt na drogę. Kierowcy poruszający się po drogach w pobliżu lasów powinni zachować szczególną ostrożność.
Gmina Radecznica realizuje projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pn.: „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Radecznica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej 5: „Efektywność energetyczna sektora publicznego”, działanie 5.2. „Efektywność energetyczna sektora publicznego”. Całkowita wartość projektu wynosi: 1.300.017,23 zł, w tym dofinansowanie z UE: 713.790,23 zł.
W ramach Projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Radecznica” zostaną przeprowadzone działania z zakresu głębokiej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Do realizacji inwestycji wybrano budynek Szkoły Podstawowej w Zaburzu oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radecznicy. Projekt obejmuje ocieplenie stropodachu, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, wymianę okien oraz drzwi, wymianę kotła i instalacji c.o.
GŁÓWNYM CELEM PROJEKTU JEST:
Inwestycja pozytywnie wpłynie na realizację polityki zrównoważonego rozwoju, polepszenie stanu środowiska naturalnego oraz na poprawę atrakcyjności miejscowości Zaburze i Radecznica.
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące zasad ubiegania się o dofinansowanie dla potencjalnych Beneficjentów w ramach Działania 4.2 Produkcja Energii z OZE w przedsiębiorstwach, które odbędzie się 11 lutego 2020 r. Po raz kolejny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 -2020, lubelscy przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na:
Po raz pierwszy 2 lutego 2020 r. w miejscowej remizie OSP w Zaburzu zorganizowano „Wyjątkowe Spotkanie z Kolędą”. Uczestnicy uroczystości wysłuchali niezwykłego koncertu w wykonaniu wielu zespołów i solistów. To podniosłe, wyjątkowe spotkanie rozpoczął koncertem "Chór Wołyń" z Łucka na Ukrainie, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Następnie zgromadzeni obejrzeli „Jasełka” zainscenizowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zaburzu. Mali artyści za swój występ zostali nagrodzeni owacją na stojąco. Wielu muzycznych emocji dostarczyli również: "Trio Nodos", "Orkiestra Dęta Zaburze", "Iskierki" z Gminy Nielisz, "Nasze Zaburze", Grupa Wokalna "Akord" z Radecznicy, "Andrzejkowe Nutki" z Mokregolipia, "Lawenda" ze Smólska - gm. Biłgoraj, "AleBabki" z Gminy Nielisz oraz "Zaburzanki". Soliści: Oliwia Krawczyk, Martyna Gil, Aleksandra Bartoszczyk, Anna Biłant, ks. proboszcz Julian Brzezicki z Trzęsin i Stanisław Rożek z gm. Dzwola zaprezentowali swoje umiejętności zarówno wokalne jak i instrumentalne. Co jakiś czas zgromadzona publiczność dawała się porwać nastrojowi chwili czynnie włączając się w śpiew prezentowanych kolęd i pastorałek. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.