Debata nad Raportem o Stanie Gminy Radecznica
Rok 2023 jest kolejnym, w którym zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, Wójt ma obowiązek przedstawić Radzie Gminy raport o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, przede wszystkim realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał rady gminy. Rada rozpatruje raport na sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
Nad przedstawionym przez Wójta raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę, w której uczestniczą radni, zabierając głos bez ograniczeń czasowych. W debacie nad raportem o stanie gminy mogą zabierać również głos mieszkańcy gminy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos składa do Przewodniczącego Rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady zgłoszenia. W debacie może wziąć udział maksymalnie 15 mieszkańców.
Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy Rada przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Wójtowi wotum zaufania.
Poniżej treść Raportu o Stanie Gminy Radecznica oraz formularz zgłoszenia do udziału w debacie.
Doniosłe wydarzenie w Radecznicy
W kalendarz radecznickich wydarzeń na stałe wpisał się Festiwal Antoniański, który w minioną niedzielę 18 czerwca 2023 r. w Radecznicy odbył się już po raz trzeci. Wydarzenie na placu za Urzędem Gminy Radecznica zainaugurowała o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego prowadzona przez Ks. Bp. Mariana Buczka oraz Ojców Bernardynów z radecznickiej Bazyliki. Uczestników koncertu muzyczno-literackiego przywitał Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper. W tematykę cudów Świętego Antoniego zgromadzoną publiczność wprowadziła społeczność z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Antoniego z Padwy w Radecznicy. Zebrani wysłuchali utworów muzycznych o tematyce religijnej w wykonaniu zespołów: Czerwone Korale z Zawady, Malinowa Dolina z miejscowości Gorajec-Zastawie, Roztoczańskie Echo z Suchowoli, Andrzejkowe Nutki z Mokregolipia oraz Zaburzanki z Zaburza. Usłyszeliśmy także: Chór myśliwski „Wadera” z Grabowca oraz Chór „Moderato” z Nielisza. Podczas tegorocznej edycji wystąpiły również Aktywne Kobiety z Goraja oraz zagrała Zakręcona Kapela z Grabowca. Wykonawców nagrodzono pamiątkowymi statuetkami i dyplomami, a pierwsze miejsce zostało przyznane Zespołowi Andrzejowe Nutki. Czas Festiwalu umilił koncert Orkiestry Dętej Zaburze. Zwieńczeniem Festiwalu był koncert ELENI. Licznie zgromadzona publiczność zachęcana przez artystkę, wspólnie śpiewała ulubione szlagiery.
Podczas wydarzenia swoje stoisko wystawił Lubelski Oddział Regionalny ARiMR. Dla pasjonatów literatury i malarstwa Biblioteka Publiczna Gminy Radecznica zorganizowała wystawę poświęconą Świętemu Antoniemu. Stoiska kół gospodyń wiejskich z Mokregolipia, Czarnegostoku oraz Nasze Źródła z Zaporza kusiły zapachem, a chętnych do próbowania przysmaków regionalnej kuchni nie brakowało.
Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Senator RP Pan Jerzy Chróścikowski, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina Pan Ryszard Madziar, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Pan Michał Mulawa, Starosta Zamojskiego Pan Stanisław Grześko, Dyrektor Lubelskiego Oddziału ARiMR Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, Dyrektor WORD w Zamościu Pan Marcin Kulig, Prezes BS w Szczebrzeszynie Pani Agnieszka Krukowska, radni oraz sołtysi z terenu gminy.
Współorganizatorami tegorocznego Festiwalu byli: Gmina Radecznica, OO. Bernardyni w Radecznicy, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, Biblioteka Publiczna Gminy Radecznica. Partnerzy wydarzenia: Lubelskie Smakuj Życie, PGE, ARiMR, BS w Szczebrzeszynie, Ambra S.A., Roztoczańska Przygoda, OSP Radecznica, Truskawki z Siedlisk – Budzyńska – Prosto od Rolnika. W tym roku Festiwal był objęty patronatem honorowym: Marszałka Województwa Lubelskiego Pan Jarosława Stawiarskiego oraz Starosta Zamojskiego. Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Zamość, TV Lublin, Tygodnik Niedziela oraz Kronika Tygodnia.