Ogromne emocje towarzyszyły Powiatowym Zawodom Sportowo – Pożarniczym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które zostały rozegrane 23 czerwca w Gminie Miączyn w ramach XIX Powiatowych Igrzysk LZS. W rywalizacji wzięło udział 29 drużyn – w tym 13 chłopięcych MDP. Młodzi strażacy sprawdzali swoje umiejętności w dwóch sztandarowych konkurencjach: sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniach bojowych.
MDP z Radecznicy reprezentująca naszą gminę wykazała się wysokim poziomem sprawności, zajmując czołową pozycję w klasyfikacji końcowej, która prezentuje się następująco: I miejsce – Kotlice, II miejsce – Sulmice. III miejsce – Radecznica. W grupie dziewcząt najlepsza była MDP z Suchowoli, druga MDP z Komarowa, trzecia MDP z Brodów Dużych. W grupie kobiet miejsce na podium kolejno zajęły MDP: Stanisławka, Bortatycze, Żurawnica.
Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej gminy i gratulujemy wyników.
Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów o:
1) kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.).
Kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). W przypadku kredytów obrotowych kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50% poniesionych wydatków
Kredyt na odtworzenie środków trwałych (nKL/01) może zostać przeznaczony m.in. na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni, tuneli foliowych i innych budynków i budowli służących do produkcji rolniczej, poprzez ich odbudowę lub wykonanie niezbędnych remontów kapitalnych oraz remont lub zakup w miejsce zniszczonych: ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.