Informuje się mieszkańców gminy Radecznica, że w dniach 17.10.2018 r. - 30.11.2018 r. w Urzędzie Gminy w Radecznicy (pokój nr 2) prowadzony jest II nabór Zgłoszeń lokalizacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest od osób fizycznych w ramach realizacji projektu pn. „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.
Realizacja projektu obejmować będzie działania związane z demontażem, odbiorem, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych.
Informacje dotyczące naboru wniosków oraz realizacji ww. projektu można uzyskać w Urzędzie Gminy w Radecznicy (pokój nr 2, tel. 8468-26-856) oraz na stronie http://www.azbest.lubelskie.pl
Druki Zgłoszeń lokalizacji oraz Oświadczenia można pobrać ze strony – Zakładka Usuń AZBEST/Przewodnik Krok po kroku oraz do pobrania poniżej:
W minioną niedzielę w całym kraju oraz poza jego granicami świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 Listopada to jedna z tych dat, która przypomina o tym, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami! Przypomina o tym, że jako naród zawsze byliśmy odważni i niepokorni, a wolność była dla nas jedną z najważniejszych wartości.
W naszej gminie w Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy uroczystości rozpoczęły się montażem słowno – muzycznym w wykonaniu zespołu Andrzejkowe Nutki oraz dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radecznicy. Wszyscy zebrani w Bazylice odśpiewali hymn narodowy. Następnie o godz. 12 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem gwardiana Klasztoru O. Krystiana Olszewskiego. Oprawą muzyczną mszy zapewniła Orkiestra Dęta Zaburze. Na zakończenie delegacja na czele z Pełniącym Funkcję Wójta Gminy Radecznica złożyła wieniec pod tablicami upamiętniającymi na krużgankach klasztoru.
8 listopada w Mokremlipiu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Pamięci Męczeństwa i Czynu Narodu w Walce o Wiarę, Honor, Wolność, Niepodległość, Integralność Ziem Polskich i Prawa Człowieka”. Pomnik upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości powstał z inicjatywy proboszcza parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Mokremlipiu ks. Jarosława Nowaka przy współudziale Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Mokrelipie”.
Odsłonięcia pomnika dokonał Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek w asyście dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcina Krzysztofika, Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego, Pełniącego Funkcję Wójta Gminy Radecznica Mariana Szupera oraz Prezesa Stowarzyszenia Mokrelipie Andrzeja Kondrata, po czym miało miejsce poświęcenie monumentu oraz złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. Czwartkowe uroczystości uświetniła akademia w wykonaniu dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zaburzu. O godzinie 11:30 została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego.
ogłoszony w dniu 11 listopada godz. 14.00
W związku z przeprowadzoną dezynfekcją urządzeń wodociągu zbiorowego „RADECZNICA” informuję, iż należy przepłukać przyłącza (zwłaszcza mało używane i stosunkowo długie) poprzez wypuszczenie wody aby usunąć ewentualne pozostałości nadmiaru chloru.
Jarosław Wachowicz
K O M U N I K A T
W S P R A W I E W A R U N K O W E J
P R Z Y D A T N O Ś C I W O D Y D O S P O Ż Y C I A
ogłoszony w dniu 9 listopada godz. 13.30
Wójt Gminy Radecznica zawiadamia odbiorców wody z wodociągu Radecznica zaopatrującego w wodę miejscowości: Radecznica, Zaporze, Gruszka Zaporska, Podlesie Małe, Podlesie Duże, Wólka Czernięcińska, Zakłodzie, Gaj Gruszczański, Mokrelipie, Zaburze, Latyczyn, Chłopków, Podborcze, Dzielce, Gorajec Zagroble – Kolonia, Gorajec Stara Wieś – tzw. Tokarka
że zgodnie z decyzją z dnia 9 listopada 2018 r. wydaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zamościu ze względu na obecność bakterii 10jtk/100ml woda z wodociągu Radecznica BEZ PRZEGOTOWANIA nie nadaje się do:
- picia,
-przygotowywania potraw gotowanych,
- przygotowywania zimnych napojów i wytwarzania lodu do napojów,
- mycia owoców i warzyw,
- mycia naczyń kuchennych i sztućców,
- mycia zębów,
- mycia i kąpieli.
WODA Z KRANU NADAJE SIĘ DO PICIA, PRZYGOTOWYWANIA POTRAW GOTOWANYCH, ZIMNYCH NAPOJÓW, MYCIA OWOCÓW I WARZYW, MYCIA NACZYŃ KUCHENNYCH I SZTUĆCÓW ORAZ MYCIA ZĘBÓW TYLKO PO PRZEGOTOWANIU
Wodę należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez kilka minut, w razie potrzeby odstawić do ochłodzenia.
Woda z kranu nadaje się do mycia oraz kąpieli w wannie i pod natryskiem.
Nie należy dopuszczać aby dostała się do jamy ustnej.
Osoby z osłabioną odpornością, rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci powinni zachować szczególną ostrożność.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zdrowotnych, należy zgłosić się do lekarza bez zbędnej zwłoki.
Producentów żywności, świadczeniodawców i usługodawców uznaje się za powiadomionych o niezgodności jakości wody z wymaganiami sanitarnymi.