Dożynek czas

Przełom sierpnia i września, to czas kiedy na terenie całego kraju odbywają się dożynki. Są to ważne wydarzenia, wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas żniw. To szczególne święto na polskiej wsi, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych.

27 sierpnia Rolnicy z Parafii Gorajec dziękowali za tegoroczne plony. Parafialne uroczystości rozpoczęła Msza Święta z poświęceniem wieńców dożynkowych oraz chleba w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu. Wyjątkową oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnił Chór z Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy.

Po dziękczynnym nabożeństwie barwny korowód zaprzęgów konnych i mechanicznych wyruszył w stronę Dzielec, gdzie na placu przy remizie OSP odbyły się dalsze uroczystości – obrzędowa część dożynek. Organizatorzy: Ochotnicza Straż Pożarna w Dzielcach oraz Rada Sołecka dla uczestników przygotowali bogaty program artystyczny.

Wszyscy, którzy przybyli na Święto Plonów mieli okazję posmakować grochówki wojskowej oraz lokalnych przysmaków ze stołu wiejskiego. Czas biesiady umilił Koncert Orkiestry Dętej Zaburze. Na scenie swój wokal prezentowały lokalne zespoły: Zaburzanki oraz Andrzejkowe Nutki. Gościnnie wystąpił Zespół FERMATA z Telatyna. Najpiękniejsze włoskie przeboje zaprezentował zespół San Remo. Wiele atrakcji czekało także na najmłodszych uczestników. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych dla nich zabawach i konkursach. Nie brakowało również chętnych do zabawy na dmuchańcach. Nie lada atrakcją była także Bajkowa Foto Ścianka. Niedzielne święto próbowała popsuć pogoda, ale pojawiający się niewielki deszcz nie odstraszył gości, którzy oklaskiwali m.in. uczestników Konkursu Żniwiarza przygotowanego przez Zadnowianki. Wieczorem uczestnicy Święta Plonów mogli sprawdzić swoje umiejętności taneczne podczas zabawy dożynkowej, w czasie której przygrywał Zespół Jako Tako.

Gratulacje i podziękowania dla pomysłodawców i organizatorów uroczystości za włożony przez nich ogrom pracy i czasu w jej przygotowanie.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<