100-lecie Szkoły w Gorajcu

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej, przemówienia, życzenia, sentymentalne wystawy, obszerny program artystyczny i wzruszające spotkania po latach… Tak Szkoła w Gorajcu w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. świętowała swój setny Jubileusz. Dzień ten zapisze się jako ważne i piękne wydarzenie w historii szkoły powołanej do życia 26 listopada 1916 roku.

W pierwszy dzień obchodów dla uczestników organizatorzy przygotowali prezentację multimedialną oraz kąciki tematyczne poświęcone historii szkoły. Przybyli na Jubileusz absolwenci z łezką w oku wspominali szkolne lata.

Dzień drugi zainaugurowała o godz. 12 uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu. Po nabożeństwie przybyli na uroczystość uczniowie, absolwenci,  nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, przedstawiciele władzy samorządowej na czele z Wójtem Gminy Panem Edwardem Polakiem oraz zaproszeni goście, udali się na teren szkoły, aby wziąć udział  w dalszej części uroczystości. Przed budynkiem szkoły nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ludzi zasłużonych dla rozwoju szkolnictwa w Gorajcu. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły. Dyrektor szkoły Pani Alina Smarkala powitała przybyłych na uroczystość gości oraz złożyła podziękowania m.in. Pani Anieli Bieleckiej, która przez 35 lat pełniła funkcję dyrektora. Słowa wdzięczności skierowała również do byłego Wójta Gminy Radecznica Pana Gabriela Gąbki oraz obecnego Pana Edwarda Polaka za wspieranie edukacji. Podziękowania płynęły do wszystkich tych, którzy poprzez swoją obecność, niezależnie od czasu i okoliczności, tworzyli historię tej szkoły na przestrzeni 100 lat.

Uroczystość uświetniły występy uczniów i absolwentów szkoły. Ostatnim akordem wieńczącym Jubileusz były koncerty zespołów: z Dzwoli, Zaburzanek, Ekstra Mocnych, Faster, Lili oraz Kapeli Turobińskiej.

Złoty Jubileusz skłania do zadumy i refleksji nad mijającym czasem. 100-lecie szkoły to doniosłe wydarzenie, będące okazją do wspomnień. Czas je porządkuje, dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia Szkoły w Gorajcu przeszyły już do historii. Dzięki zaangażowaniu i pracy całego grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców oraz dzieci ten dzień na długo pozostanie w pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji