Będzie książka i płyta o naszych tradycjach muzycznych

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury już niebawem na terenie naszej gminy oraz dwóch gmin ościennych: Sułów i Szczebrzeszyn rozpoczną się badania terenowe i archiwalne dotyczące instrumentalnych oraz śpiewaczych tradycji muzycznych. Ich efektem będzie wydanie leksykonu książkowego oraz płyty CD prezentujących miejscowy repertuar muzyczny oraz ukazujących jego przemiany na przełomie XX i XXI wieku. Punktem wyjścia i przyczynkiem do badań jest przypadający w tym roku Jubileusz 30 -lecia działalności zespołu ludowego Zaburzanki.

Projekt realizowany jest przez Gminne Centrum Kultury w Radecznicy w ramach programu Kultura-Interwencje. Dotację na zabezpieczenie wkładu własnego przyznał instytucji samorząd Gminy Radecznica. Wparcia finansowego oraz merytorycznego udzielili także partnerzy zadania: Gminna Biblioteka Publiczna w Radecznicy, Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczebrzeszynie. Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina oraz Wydawnictwo „In Crudo”.

Obecnie na terenie tzw. Roztocza Szczebrzeszyńskiego istnieje wiele zespołów ludowych, które w dużej mierze opierają swój repertuar na popularnych utworach głównie biesiadnych, dlatego tak ważne jest ożywienie zainteresowania muzyką tradycyjną oraz zachowanie jej naturalnego piękna. Trzeba to uczynić dla zachowania własnej tożsamości oraz poszanowania historii i kultury środowiska, z którego pochodzimy. Dynamika zmian zachodzących w społeczeństwie oraz zacierająca różnice kulturowe globalizacja, nakładają na nas obowiązek zachowania cennych dokonań przeszłości - także tych muzycznych. Zadanie, którego podjęło się Gminne Centrum Kultury w Radecznicy jest jednak bardzo pracochłonne. Wymaga wielu badań terenowych, m.in. rozmów z mieszkańcami gmin biorących udział w projekcie. Zwracamy się więc do społeczności trzech gmin biorących udział w projekcie o udzielenie wszelkiej pomocy osobom, które będą prowadziły badania. Piszemy o tym gdyż ludzie z reguły są nieufni wobec nachodzących ich ankieterów. I słusznie, ale w tym wypadku ta ogromna praca będzie wykonana dla naszego dobra i w naszym interesie, o czym na pewno przekonamy się gdy planowane publikacje, (książka i płyta), zawierające unikalne i nieznane materiały archiwalne, oraz prezentacje wybitnych artystów, będą już gotowe. Zaś nagrodą za nasze starania będzie koncert podsumowujący projekt powiązany z jubileuszem zespołu „Zaburzanki”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.