Od trzydziestu lat Zespół Zaburzanki ubarwia swoim śpiewem imprezy gminne, powiatowe oraz uczestniczy w uroczystościach kościelnych. Powstały w 1987 roku z inicjatywy Jana Krukowskiego Zespół Zaburzanki w niedzielę 14 maja świętował swój jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji byłych i obecnych członków Zespołu Zaburzanki w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Mokremlipiu.

Niedzielne uroczystości stanowiły okazję do przypomnienia zgromadzonym historii powstania oraz sukcesów Zespołu, które po krótce zaprezentowała Dyrektor GCK w Radecznicy Agnieszka Zymon. Pierwszym kierownikiem organizacyjnym Zespołu była Stefania Krukowska, która po 28 latach funkcje tę przekazała Elżbiecie Łapińskiej. Obecnie Zespół liczy 9 osób, którym akompaniuje Marian Grygiel na akordeonie.

Zespół może poszczycić się licznymi osiągnięciami m.in. wyróżnieniem w V Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Zamościu w 1992 r.,  poprzedzonym wygranymi eliminacjami rejonowym, występem w 2000 r. na Festynie Rolniczo – Kulturalnym w Schwäbish Hall w Niemczech, zajęciem II miejsca  na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym w 2010 r., I miejscem w Sąsiedzkim Konkursie Kolęd, Pieśni i Pastorałek Bożonarodzeniowych “Narodziła nam się Dobroć” oraz  I miejscem w Przeglądzie Pieśni Sobótkowych w Nieliszu w 2014 r.

Obchody Jubileuszu swoją obecnością zaszczycili m.in. przedstawiciele władzy samorządowej oraz delegacje zaprzyjaźnionych zespołów, którzy złożyli Jubilatom życzenia. Uchwałą  z dn. 11 kwietnia 2017 r. Zarząd Województwa Lubelskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznał dla Zespołu Ludowego Zaburzanki nagrodę rzeczową oraz wyróżnił  Zespół grawertonem okolicznościowym, który jubilatom wręczył Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski. Z okazji jubileuszu 30 -lecia Zarząd Powiatu Zamojskiego przyznał nagrodę pieniężną dla Zespołu Ludowego Zaburzanki, złożoną na ręce kierowniczki Zespołu przez Leszka Pastuszaka. W dowód uznania wójt gminy Radecznica Edward Polak uhonorował obecnych i byłych członków zespołu pamiątkowymi dyplomami. Uroczystości uświetnił występ Jubilatów oraz Orkiestry Dętej Zaburze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Jubileuszu

>> kliknij, aby przejść do galerii LuxFoto Katarzyna Bartnik <<