W niedzielę 7 maja 2017 r. w Mokremlipiu odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka. Uroczystość powiązana była z trzeba jubileuszami: 100 - rocznicą utworzenia OSP Mokrelipie, 90 - rocznicą założenia Strażackiej Orkiestry Dętej ,,Zaburze” oraz 90 - rocznicą powstania OSP Sąsiadka (gmina Sułów). Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem kapelana powiatowego strażaków Ks. Andrzeja Chmaja odprawionej w intencji Strażaków w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego, w której udział wzięły jednostki OSP z terenu naszej gminy oraz gminy Sułów. W koncelebrze Mszy uczestniczyli: Ks. Jarosław Nowak i Ks. Józef Bucior. Po Mszy zebrani wysłuchali Koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej „Zaburze”.

Dzień Strażaka to czas, kiedy mamy okazję podziękować im za całoroczny trud, odwagę i ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym. Z tej okazji wielu druhów strażaków zostało odznaczonych złotymi, srebrnymi oraz brązowymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”. W związku z obchodzonymi jubileuszami członkom OSP Mokrelipie, Strażackiej Orkiestry Dętej ,,Zaburze”, OSP w Sąsiadce przyznano medale „Za wysługę lat”.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie zostały odznaczone:

• OSP Mokrelipie Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej,
  • OSP w Sąsiadce Złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Z okazji jubileuszów OSP Mokrelipie i Strażacka Orkiestra Dęta ,,Zaburze” listy gratulacyjne otrzymały od: Waldemara Pawlaka - Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP, Przemysława Czarnek - Wojewody Lubelskiego, Leona Bulaka - Wójta Gminy Sułów oraz  Edwarda Polaka - Wójta Gminy Radecznica, Ryszarda Kawki - Prezesa Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. 9 P.P. AK "Ziemi Zamojskiej" w Radecznicy.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Senator RP Jerzy Chróścikowski, Poseł Sławomir Zawiślak, Wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP Ryszard Stanibuła, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, Starosta Zamojski Henryk Matej, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Kazimierz Mielnicki, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zamościu Sławomir Bartnik, sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zamościu Maria Pieńkosz, Honorowy Prezes ZOSP Ziemi Zamojskiej płk. w st. spocz. Mieczysław Skiba, st. bryg. w st. spocz. Edward Wisz, Komendant Miejski PSP w Zamościu bryg. Jacek Sobczyński, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szczebrzeszynie mł. bryg. Marcin Lipiec, Komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie podkom. Zbigniew Braksator, Wójt Gminy Sułów Leon Bulak, Komendant Gminny ZOSP RP w Sułowie Zbigniew Goleniak, Wójt Gminy Radecznica Edward Polak, Komendant Gminny ZOSP RP w Radecznicy Jarosław Wachowicz, przedstawiciele organizacji, instytucji współpracującymi z OSP oraz radni z terenu naszej gminy.

Przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia i złożyli jubilatom życzenia. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, zaprzęgów i pojazdów strażackich.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>Foto Flesz Jaro Jarosław Jabłoński <<