Szansa na nowe inwestycje

w Gminie Radecznica

W piątek 23 grudnia w Urzędzie Gminy w Radecznicy Wójt Gminy Pan Edward Polak oraz przedstawiciel miasta Użhorod (stolica Obwodu Zakarpackiego) Pan Iaroslav Babiak podpisali wstępne koncepcje projektów zawierające podstawowe informacje o planowanych przedsięwzięciach, które są niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie tych projektów w ramach "Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś - Ukraina 2014-2020".

Budżet Programu PL-BY-UA to ponad 185 mln euro. W ramach I naboru wniosków zostanie rozdysponowane 80,17 mln euro. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach tego programu współpraca Gminy Radecznica i Miasta Użhorod zaowocowała powstaniem dwóch koncepcji projektów:

• Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii –projekt zakłada m.in. budowę amfiteatru w Radecznicy; modernizację świetlic wiejskich w miejscowościach: Dzielce, Gorajec-Stara Wieś, Gorajec-Zagroble.
  • Priorytet 3.2 Podejmowanie wspólnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem – projekt przewiduje m.in. zakup dwóch nowoczesnych wozów bojowych (ciężki i średni) wraz z pełnym wyposażeniem dla OSP w Radecznicy.

Łączna wartość obydwu projektów wyniesie 2.041.740 euro. W ramach programu możliwe jest dofinansowanie w wysokości 90% kosztów.