Licznik odwiedzin

4139500

 

       W kulturach ludowych całej Europy koń miał wyjątkową pozycję. Był symbolem dobrych plonów oraz powodzenia w handlu. W Polsce konie hodowali chłopi, szlachta i magnaci. Jeszcze przed paroma stuleciami zaprzęgane do pługa, bron, kieratu, sań pomagały w pracach polowych oraz transporcie. Z czasem zostały zastąpione przez pojazdy mechaniczne.

      Miniona niedziela była doskonałą okazją do spotkania miłośników tych zwierząt. 18 września w miejscowości Gorajec-Stara Wieś już po raz XII odbył się Zlot Zaprzęgów Konnych, który rozpoczął się od koncertu Orkiestry Dętej Zaburze. Były: pokazy zaprzęgów, jazda w siodle i przejazdy bryczką. Zlot został zorganizowany przy współpracy: Stowarzyszenia Wzgórza Roztocza, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Gminy Radecznica, Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy oraz Lubelskiego Związku Hodowców Koni. 

Podczas Zlotu został przeprowadzony konkurs zręczności powożenia w którym udział wzięło 11 zaprzęgów. Przed zawodnikami postawiono nie lada wyzwanie. Uczestnicy mieli za zadanie pokonanie w możliwie jak najkrótszym czasie wyznaczonej trasy, tak aby nie naruszyć ustawionych na torze przeszkód. Jury oceniało czas oraz styl jazdy. Pierwsze miejsce z czasem 1:26 s. zajął Pan Krzysztof Marzec, który pokonał slalom bezbłędnie, drugie miejsce zajął powożący kucami Pan Mirosław Rudy, na trzecim miejscu na podium stanął Pan Jerzy Tutka.  Publiczność gromkimi brawami nagrodziła pokaz musztry w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą im. 24 Pułku Ułanów z Kraśnika oraz pokaz lanca-szabla w której uczestniczył również 7 Pułk Ułanów Lubelskich. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy zaprzęg. Komisja w skład której wchodziły osoby z publiczności wyłoniła miejsca na podium: I miejsce - zaprzęg Pana Bolesława Kurka, II miejsce - zaprzęg Pana Mirosława Rudy, III miejsce – zaprzęg Pana Sebastiana Bartonia. Fundatorem nagrody pieniężnej dla zwycięzcy był Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jan Słomiany. Zwycięzcom konkursów wręczono puchary, a wszystkim  uczestnikom za udział w Zlocie wręczono nagrody. Konferansjerem  potyczek konnych organizowanych podczas Zlotu był dr hab. Ryszard Kolstrung prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Publiczność z zainteresowaniem obejrzała  pokaz Lubelskiej Grupy Kaskaderów Konnych „SPAW”, a także inscenizację przebiegu potyczki polsko-bolszewickiej wykonaną przez Kawalerię Kowalów, 7 Pułk Ułanów Lubelskich oraz Stajnię Emocja z Gorajca-Zagroble. W podziękowaniu za pomoc w corocznej organizacji Zlotu Stowarzyszenie Wzgórza Roztocza przyznało puchary dla Wójta Gminy Radecznica oraz Starosty Zamojskiego.

 Zapraszamy także do obejrzenia galerii Foto Flesz

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski