Przełom sierpnia i września to tradycyjnie czas dożynek – ważnego dla rolników ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za zebrane plony. Jest to też świetna okazja do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi wieńców.

W Gminie Radecznica Międzygminne Święto Dziękczynienia Rolników za plony odbyło się 4 września 2016 r. Barwny korowód dożynkowy wyruszył z boiska przy Publicznym Gimnazjum w Radecznicy na Stawy Św. Antoniego. W korowodzie uczestniczyli kolejno:

• Delegacja Gminy Goraj – reprezentowana przez Wójta Gminy Antoniego Łukasika, Przewodniczącego Rady Gminy – Stanisława Kapicę, Sekretarza Gminy – Zenona Głowala oraz Starostów Gminnych: Sylwię Kwiecień i Radosława Maciąg,
  • Delegacja Gminy Frampol na czele z Burmistrzem Tadeuszem Niedźwieckim, Przewodniczącym Rady Miejskiej we Frampolu Wojciechem Kowalikiem oraz Starostami Gminnymi – Małgorzatą Kaczor i Lechem Kaczor,
  • Delegacja Gminy Nielisz reprezentowana przez Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jerzego Nowińskiego
  • Delegacja Gminy Sułów z przedstawicielami Gminy: Wójtem Leonem Bulakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Pietrykowskim, Sekretarzem – Aleksandrą Martyna, oraz Starostami Gminnymi – Elżbietą Misiarz i Jarosławem Szat.
  • Delegacja Gminy Turobin na czele z Wójtem Gminy Eugeniuszem Krukowskim, Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Górnym, Starostami Gminnymi: Elżbietą Dziewa i Krzysztofem Boguckim.

Naszą Gminę godnie reprezentowali: Wójt Gminy Pan Edward Polak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Sławomir Dubaj, Sekretarz Gminy Pani Grażyna Chwiejczak, Starostowie Gminni Pani Barbara Sykała i Pan Jerzy Gumieniak oraz delegacje wieńcowe 12 sołectw:

Czarnystok - Starostwie: Dorota i Janusz Altbaum,

Dzielce - Starostowie: Kamila i Janusz Ładoszowie,

Gorajec-Zastawie - Starostwie: Bożena i Janusz Szczepankowie,

Gruszka Zaporska - Starostwie: Elżbieta i Dariusz Zalewa

Latyczyn –  Starostowie: Katarzyna i Marek Flak,

Mokrelipie –Starostowie: Edyta Boniek i Damian Zwolak,

Podborcze – Starostowie: Joanna i Mariusz Bielakowie,

Podlesie Małe – Starostowie: Aneta i Marek Rudniccy,

Radecznica – Starostowie: Anna i Andrzej Cieślakowie,

Trzęsiny - wieniec niesiony przez przedstawicieli wsi

Zaburze – Starostowie: Paulina i Łukasz Wolaninowie,

Zakłodzie – Starostowie: Anna Zych i Wiesław Łukaszczyk

O godz. 13 na ołtarzu polowym przy stawach Świętego Antoniego odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Rolników,  podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców,  chleba, kwiatów i owoców przyniesionych w darze dziękczynienia za plony.  W tym roku oprawę liturgiczną Mszy Świętej przygotowała Gmina Goraj. Udział Chóru Parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju, Orkiestry Dętej z Goraja i Zaburza, stworzyły wyjątkową oprawę muzycznej religijnej części obchodów dożynkowych. Po zakończeniu liturgii  barwny korowód  wieńcowy przeszedł na plac za Urzędem Gminy, gdzie poszczególne gminy prezentowały swój program artystyczny. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły:

• Orkiestra Dęta Zaburze oraz zespoły ludowe Zaburzanki i Andrzejkowe Nutki  - Gmina Radecznica
  • Zespół śpiewaczy męsko – żeński z Hoszni Ordynackiej, oraz Orkiestra Dęta – Gmina Goraj
  • Zespół folklorystyczny z Sokołówki oraz  Zespół folklorystyczny z Korytkowa Małego – Gmina  Frampol
  • Zespół śpiewaczy z Rokitowa, Zespół wokalno – instrumentalny z Centrum Kultury i Promocji – Gmina Turobin
  • Zespół wokalny Iskierki  oraz solistka Aleksandra Gil z Gminnego Ośrodka Kultury – Gmina Nielisz.

Po zakończeniu prezentacji gminnych na scenie dożynkowej pojawiła się grupa cyrkowo-kabaretowa Leopolis ze Lwowa, która zbawiała najmłodszych uczestników uroczystości. Barwny koncert pt. „Z tańcem i piosenką przez świat” zaprezentowała rewia Kabaretowa Viva Miraż. Pochodzący z lwowskich teatrów i kabaretów artyści  rozbawili i zachwycili zarówno młodszą jak i starszą publiczność zgromadzoną na koncercie.

Klimat muzyczny znany z festiwali w Kobylnicy czy Ostródzie wprowadził zespół disco polo 4EVER oraz DJ Andrew, który poprowadził trwającą do późnych godzin nocnych dożynkową dyskotekę.

Wszystkim uczestnikom Międzygminnego Święta Dziękczynienia Rolników za plony 2016 serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości.

Podziękowania składamy także osobom, instytucjom oraz organizacjom  które brały czynny udział w przygotowaniach i przebiegu święta.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie

Kuriera Lubelskiego