W piątek 2 września 2016 r. o godz. 11°° z placu przy Gimnazjum w Radecznicy wyruszył Marsz upamiętniający zamordowanych podczas II Wojny Światowej Żydów.

Pomordowani  22 grudnia 1942 r. w leśnym wąwozie to mężczyźni, kobiety  i dzieci  mieszkańcy Radecznicy, Zaporza i Latyczyna. Na wspólną modlitwę przy grobie ofiar Zagłady wyruszyli  przedstawiciele polskiego i żydowskiego duchowieństwa, przedstawiciele Fundacji Matzeva, Fundacji Zapomnienie i Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Wójt Gminy Radecznica Pan Edward Polak, Rektor Bazyliki Św. Antoniego w Radecznicy O. Marceli Gęśla, Ks. Kanonik Władysław Trubicki z Turobina, pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, społeczność Gimnazjum wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Radecznicy. W miejscu zbrodni i pochówku ofiar została ustawiona tablica pamiątkowa, której odsłonięcia i poświęcenia dokonał Ks. Bp. Mieczysław Cisło. Uczestnicy Marszu w ten sposób uczcili pamięć  zamordowanych przez hitlerowskie wojska mieszkańców naszej gminy. Uroczystość ta była nieocenioną lekcją historii.