Święto plonów, zwane też dożynkami jest symbolicznym podsumowaniem wyników pracy w rolnictwie. Na przestrzeni dziejów obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale zarówno dawniej, jak i dziś jest to najlepszy moment żeby przypomnieć, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy Rolników na stoły trafia tradycyjny polski chleb.

W tym roku Dożynki Powiatu Zamojskiego odbyły się 28 sierpnia w Żukowie (Gmina Miączyn). Gminę Radecznica reprezentowała delegacja na czele z Wójtem Gminy Panem Edwardem Polakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Radecznica Panem Sławomirem Dubajem, Gminnymi Starostami Panią Barbarą Sykała i Panem Jerzym Gumieniakiem, członkami Stowarzyszeń oraz wieńcami dożynkowymi OSP Dzielce oraz Zespołu Zaburzanki. Podczas dożynek Starosta Zamojski Pan Henryk Matej wręczył dyplomy dla zasłużonych rolników. Z terenu naszej gminy wyróżnieni zostali: Pan Sławomir Dubaj i Pan Zbigniew Poździk. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Polowa Msza Święta. Na dożynkach nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak dzielenie chlebem, czy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W trakcie dożynek zorganizowana została wystawa rolnicza, wystawa sztuki ludowej i festyn rekreacyjno – sportowy.