STYPENDIUM SZKOLNE

Wnioski o przyznanie stypendium na rok szkolny 2016/2017 przyjmowane będą w dniach 1-15. 09. 2016 r. w godz. 730 – 1500 w Urzędzie Gminy w Radecznicy /pokój nr 4/.

Termin 15 września zgodnie z ustawą o systemie oświaty jest ostateczny.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. – o pomocy społecznej. Kryterium to wynosi aktualnie 514 zł.

Podstawą do ustalenia uprawnień do stypendium szkolnego dla ucznia są dochody /netto/ uzyskane w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku – czyli są to dochody uzyskane w sierpniu 2016 r. Do dochodów nie wlicza się świadczeń z Programu 500+.

Wnioskodawcą może być: rodzic ucznia, opiekun prawny, pełnoletni uczeń, dyrektor szkoły.

Stypendium szkolne przyznawane jest decyzją administracyjną w dwóch transzach:

• od września do grudnia 2016 r.
  • od stycznia do czerwca 2017 r.

Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:

1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania oraz kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności w dodatkowych zajęciach nauki języków obcych, zajęciach wyrównawczych, sportowych, informatycznych i innych zajęciach poszerzających wiedzę i umiejętności ucznia, a także całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z wyjazdem śródrocznym w ramach tzw. „Zielonej szkoły”, wyjazdem na wycieczkę przedmiotową, uczestnictwem w edukacyjnych spektaklach teatralnych lub projekcjach filmowych,
  2. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności na zakup podręczników, lektur, słowników, publikacji i komputerowych programów edukacyjnych pomocnych przy realizacji ścieżek edukacyjnych wskazanych we wniosku o przyznanie stypendium, a także na zakup:
    a) zeszytów, przyborów szkolnych,
    b) plecaka szkolnego – tornistra,
    c) mundurka szkolnego,
    d) stroju sportowego na zajęciach wychowania fizycznego,
    e) kalkulatora,
    f) innego rodzaju pomocy edukacyjnych,
  3. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, a w szczególności kosztów dojazdu do szkoły środkami komunikacji zbiorowej, zakwaterowania w bursie, internacie lub na stancji oraz wyżywienia w stołówkach szkolnych i internacie.

Dokumentowanie wydatków:

1. Stypendia będą wypłacane jako zwrot poniesionych wydatków na  podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie.
  2. Dokumentami tymi będą rachunki, faktury i inne imienne dowody wpłaty, związane  z wydatkami (np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, stroju gimnastycznego, pokrycia kosztów dojazdu, innych pomocy naukowych np. komputer, biurko itp.) wystawione w okresie, na który została przyznana pomoc materialna i potwierdzających celowość wydatków. Rachunki będą refundowane do wysokości kwoty przyznanego stypendium.

Powyższe dokumenty powinny zawierać:

• nazwę wystawcy,
  • datę wystawienia/sprzedaży (Data wystawienia dokumentu powinna zawierać się w okresie podanym w decyzji przyznającej stypendium szkolne)
  • numer dokumentu,
  • imię i nazwisko ucznia pełnoletniego, w przypadku ucznia niepełnoletniego imię i nazwisko rodzica ucznia lub opiekuna prawnego.
  • pełną nazwę przedmiotu podlegającego refundacji – istotne jest by np. plecak, obuwie itp. miały adnotację „szkolne”, „sportowe”.

Jeśli zakupiony towar nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze/rachunku, to na odwrocie może potwierdzić to sprzedawca umieszczając pieczęć, opis i czytelny podpis.

NIE BĘDĄ UWZGLĘDNIANE KOPIE DOWODÓW PŁATNOŚCI !!!

Druki wniosków można pobrać w Urzędzie Gminy w Radecznicy, w szkołach na terenie Gminy lub poniżej: