Licznik odwiedzin

4139494

     

      W dniach 1-3 lipca w Radecznicy po raz trzeci odbyły obchody rocznicowe pod hasłem "Konspiracja w Klasztorze", upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W piątek od godz. 18 na krużgankach Kaplicy Św. Franciszka można było zwiedzać wystawę poświęconą płk. Marianowi Pilarskiemu. W sobotę na strzelnicy sportowej w Radecznicy zorganizowane zostały zawody strzeleckie o puchar płk. Mariana Pilarskiego. Każdy uczestnik strzelał z karabinka KBK-AK i pistoletu CZ oddając 2 strzały próbne i 10 ocenianych w każdej konkurencji. W konkurencji Karabinek KBK-AK już po raz kolejny pierwsze miejsce z wynikiem 91 pkt. zajął Mirosław Wachowicz, natomiast z pistoletu CZ 92 pkt. ustrzelił Marek Łaba. W klasyfikacji łącznej puchar został przyznany dla Wacława Olecha.

KBK-AK

1.Wachowicz Mirosław 91 pkt.

2.Olech Wacław 89 pkt.

2.Dzido Paweł 89 pkt.

4. Kwiatkowski Maciej 83 pkt.

5. Batorski Henryk 82 pkt.

6. Bartnik Sławomir 80 pkt.

 

Pistolet CZ

1.Łaba Marek 92 pkt.

2.Stec Paweł 89 pkt.

2.Krukowski Eugeniusz 89 pkt.

4.Olech Wacław 87 pkt.

4.Wachowicz Janusz 87 pkt.

6. Dziak Jerzy 86 pkt.

 

KBK-AK + pistolet CZ

1.Olech Wacław 176 pkt.

2.Siembida Janusz 164 pkt.

3.Wachowicz Janusz 162 pkt.

4.Piwowarek Tomasz 161 pkt.

5. Dzido Paweł 158 pkt.

6. Łaba Marek 155 pkt.

Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Po zawodach odbyło się m.in. spotkanie z Panem prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, polskim historykiem, doktorem habilitowanym i nauczycielem akademickim. W 2015 r. został On odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy o najnowszej historii Polski”. Kolejnym punktem programu była inscenizacja potyczki oddziału AK z bandą UPA. Następnie odbył się koncert zespołu „Andrzejkowe Nutki”, fantastycznych wokalistów Doroty Kruk i Jarosława Konowałka, oraz występ głównej gwiazdy wieczoru, zespołu „Forteca”, który zgromadził rzesze publiczności. Na koniec wieczoru organizatorzy przygotowali partyzanckie ognisko. Festyn wojskowo-rodzinny trwał do późnych godzin nocnych. 

Trzeciego dnia obchodów w Bazylice Św. Antoniego w Radecznicy przeprowadzono inscenizację przysięgi II Inspektoratu z września 1948 r. Przyzwolenie na działalność konspiracyjną na terenie klasztoru w Radecznicy wydał wtedy prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak. Członkowie Inspektoratu likwidowali zdrajców, szpicli, funkcjonariuszy UB i NKWD.

O godzinie 12:15 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Po Mszy Hymnem Narodowym rozpoczęto Ceremoniał Wojskowy, po czym odsłonięto tablicę upamiętniającą płk. Mariana Pilarskiego „Jar". 
Samorząd Gminy Radecznica reprezentowali: Wójt Gminy Pan Edward Polak oraz Przewodniczący Rady Gminy Radecznica Pan Sławomir Dubaj.
Współorganizatorami uroczystości byli: Klasztor OO. Bernardynów, Wojciech Kondrat,  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego "Mokrelipie", Wójt Gminy Radecznica, KŻR LOK Radecznica.

Zapraszamy także do galerii zdjęć:

Stowarzyszenia Mokrelipie cz. 1

Stowarzyszenia Mokrelipie cz. 2

Głosu Bohatera

oraz Nowego Kuriera Zamojskiego

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski