„Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapienia znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą". Słowa Św. Antoniego Padewskiego, wypowiedziane ubogiemu Szymonowi Tkaczowi, na Łysej Górze w Radecznicy ponad 350 lat temu przyciągnęły do Radecznicy rzesze pielgrzymów, którzy wciąż doświadczają cudów za przyczyną Świętego.

W Niedzielę 12 czerwca w „Wigilię Odpustu”  stanowiącej wstęp do głównych uroczystości już od godziny 7:00 rano, zarówno w Bazylice, jak i na Stawach Świętego Antoniego rozbrzmiewały nabożeństwa i modlitwy wznoszone do Patrona. Sumie o godz. 12:00 przewodniczył Ks. bp. Mariusz Leszczyński. Pan Senator Jerzy Chróścikowski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, który z powodu ważnych obowiązków nie mógł być obecny.  Swoim uczestnictwem w tej Mszy Świętej zaszczycili Ojców Bernardynów: Pan Henryk Matej – Starosta Zamojski, Wójt Gminy Radecznica Pan Edward Polak oraz Wójtowie i reprezentacje samorządowe Gmin sąsiednich. O godz. 18 na Stawach zostały odśpiewane Nieszpory czyli Nabożeństwo rozpoczynające ważny dzień liturgiczny jakim jest niewątpliwie Odpust. W godzinach wieczornych odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zaśpiewał m.in.  „Rotę” czy „Barkę”. Koncert cieszył się dużym powodzeniem, wywołał burzę braw i ogólny zachwyt około tysięcznej publiczności. Na zakończenie koncertu Zespół i zebrani uczestnicy podziękowali Ojcu Zenonowi – głównemu inicjatorowi koncertu za zorganizowanie tego wzniosłego artystycznie wydarzenia.

Następnego dnia, czyli w Dzień Odpustu ku czci Naszego Patrona Świętego Antoniego z Padwy, jak co roku najwięcej pątników zgromadziła Msza Święta przy Stawach Św. Antoniego, której przewodniczyli neoprezbiterzy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas mszy przedstawione zostało świadectwo cudownego uzdrowienia z nowotworu. Po Mszy miało miejsce błogosławieństwo dzieci i poświęcenie lilii.

Uroczysta Suma Odpustowa z procesją została odprawiona w Bazylice Objawień pod przewodnictwem Ks. bpa Edwarda Frankowskiego, który wygłosił też patriotyczne kazanie trafiające do serc zebranych. W Sumie Odpustowej uczestniczył Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek wraz z małżonką oraz Parlamentarzyści z naszego regionu. Uroczystości odpustowe zakończyła Msza Święta w Bazylice o godzinie 18:00.

Przez dwa dni ulice Radecznicy tętniły życiem. Przy głównej ulicy rozstawiono mnóstwo stoisk handlowych, gdzie można było zakupić pamiątki religijne, obrazki, książki, ale także zabawki dla dzieci i popularne odpustowe „szczypy”. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Stąd Jesteśmy”, zorganizowało stoisko w którym serwowano ciasto i napoje. Podczas Uroczystości Odpustowych w Radecznicy panowała podniosła atmosfera, która daje nam nadzieję na dalszy rozkwit kultu Św. Antoniego.

Zapraszamy również do galerii zdjęć:

Dziennika Wschodniego >>kliknij<<

Kroniki Tygodnia >>kliknij<<