Licznik odwiedzin

4139506

Informacja

 o przygotowywaniu się Gminy Radecznica do projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii planowanych do realizacji w latach 2016 –2018 oraz o naborze chętnych do udziału w tych projektach

Wójt Gminy Radecznica informuje, że w dniach od 19 listopada 2015r. do 07 grudnia 2015r. będą prowadzone zapisy osób chętnych - właścicieli lub użytkowników budynków mieszkalnych, mieszkańców Gminy Radecznica do udziału w projektach z zakresu odnawialnych źródeł energii w ramach działania 4.1 o nazwie ,,Wsparcie wykorzystania OZE”objętego Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 w następującym zakresie:

1) montaż instalacji fotowoltaicznych,

2) montaż kolektorów słonecznych,

3) montaż kotłów centralnego ogrzewania opalanych biomasą.

Warunkiem koniecznym do udziału w którymkolwiek z powyżej wymienionych projektów jest brak jakichkolwiek zobowiązań wobec Gminy Radecznica z tytułu należności podatkowych, opłat za wodę, wywóz śmieci itp.

W przypadku pozyskania dofinansowania przedmiotowe projekty powinny zostać zrealizowane przez Gminę Radecznica najpóźniej do dnia 31 października 2018r. Termin realizacji projektów zależy od liczby mieszkańców, którzy przystąpią do udziału w projektach (im więcej chętnych tym termin realizacji dłuższy).

Zamontowane instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu stanowić będą własność Gminy Radecznica i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom/ użytkownikom posesji. Po pięciu latach zostaną przekazane właścicielom lub użytkownikom posesji na własność.

Projekty będą współfinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wysokość dofinansowania wyniesie 85 % kosztów kwalifikowalnych (kosztów netto).

Realizacja inwestycji będzie uzależniona od możliwości finansowych gminy oraz od pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych.

I. Szczegółowa informacja o poszczególnych projektach:

1. Projekt o nazwie o nazwie ,,Montaż instalacji fotowoltaicznych w Gminie Radecznica”.

Jest to projekt w zakresie montażu mikroinstalacji prosumenckich, które produkują energię elektryczną tylko na własne potrzeby gospodarstwa domowego.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji nośnej, okablowania, osprzętu instalacyjnego.

Co to jest fotowoltaiczna mikroinstalacja prosumencka montowana w ramach przedmiotowego projektu ?

Fotowoltaiczna mikroinstalacja prosumencka zamienia energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego i jej łączna moc elektryczna nie może przekroczyć 40 kW. Służy ona do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku mieszkalnego o napięciu 230 V i wytworzona energia może być przeznaczona tylko i wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa domowego (nie mylić z potrzebami gospodarstwa rolnego), czyli do zasilania urządzeń codziennego użytku np. pralka, lodówka, zamrażarka, telewizor, terma itp., tzn. ilość energii elektrycznej odprowadzonej do sieci energetycznej w okresach nadprodukcji energii nie może przekroczyć ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej w okresach niedoboru energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.

Będzie możliwe „magazynowanie okresowych nadwyżek energii elektrycznej w sieci energetycznej dostawcy energii” wyprodukowanej w ciągu słonecznego dnia, a następnie ich odbieranie np. w okresach braku produkcji energii, np. podczas nocy. Należy jednak pamiętać, że za odbiór energii z sieci użytkownik będzie obciążony opłatami z tytułu świadczenia usług dystrybucyjnych przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej.

Szacunkowy koszt netto instalacji oraz koszt partycypacji uczestnika projektu w zależności od mocy zamontowanej instalacji fotowoltaicznej oraz miejsca lokalizacji, który będzie wpisywany do umów partycypacji w kosztach projektu przedstawia załączona tabela 1.

Warunki udziału w projekcie:

1) połać dachu na budynku mieszkalnym (lub gospodarczym położonym w niewielkiej odległości od domu mieszkalnego) musi być skierowana na południe, a jej nachylenie do poziomu nie powinno być mniejsze niż 30° (optymalne 45°) oraz posiadać wolną powierzchnię niezbędną do zamontowania paneli fotowoltaicznych zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w tabeli 1,

2) uczestnik projektu musi złożyć deklarację i ankietę dotyczącą udziału w projekcie w celu zweryfikowania, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz w celu dobrania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy podkreślić, że instalacja zostanie tak dobrana, aby całkowita wartość energii elektrycznej wyprodukowanej przez tą instalację nie mogła przekroczyć całkowitej wartość energii elektrycznej zakupionej z sieci energetycznej przez użytkownika w ostatnim rocznym okresie rozliczeniowym. W ankiecie należy podać wartość energii elektrycznej zakupionej przez użytkownika w ostatnim rocznym okresie rozliczeniowym z sieci energetycznej na podstawie rozliczeń z Zakładem Energetycznym, które musi być dołączone do ankiety. Będzie to weryfikowane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie podczas realizacji projektu. Podanie zawyżonych wartości zużytej energii będzie skutkowało zwrotem dotacji. Deklaracja, ankieta oraz objaśnienia do niej są  załącznikami do niniejszej informacji,

3) instalacje fotowoltaiczne będą montowane na tych budynkach mieszkalnych, w których roczne zużycie energii elektrycznej wynosi przynajmniej 2.000 kWh, wtedy moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 2 kW i jest to najmniejsza instalacja, która będzie montowana w ramach projektu,

4) moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej wynikającej z umowy na dostawę energii elektrycznej oraz wartości 5 kW.

5) w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie koszt wykonania konstrukcji nośnej należy do uczestnika projektu.

2. Projekt o nazwie ,,Montaż kolektorów słonecznych w Gminie Radecznica”.

Kolektory słoneczne (zestawy solarne) służą do podgrzewania zimnej wody do celów użytkowych w gospodarstwie domowym przy wykorzystaniu energii słonecznej.

Kompletny zestaw składa się z:

- kolektorów słonecznych wraz z uchwytami do zamocowania kolektorów słonecznych pod optymalnym kątem (dachy o małym nachyleniu),

- podgrzewacza wody (zasobnika ciepłej wody użytkowej),

- zespołu pompowo – sterowniczego,

- zespołu naczyń wzbiorczych przeponowych (1 naczynie w obiegu solarnym, 1 naczynie w obiegu c.w.u.),

- kompletu orurowania wraz z armaturą przyłączeniową i izolacją cieplną,

- nośnika ciepła (płyn solarny o temperaturze krzepnięcia – 35°C)

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową zależy od liczby osób/użytkowników  zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Planując liczbę, a tym samym powierzchnię paneli na budynku bierze się pod uwagę liczbę osób zamieszkujących w tym budynku. Ilość montowanych kolektorów słonecznych i pojemność zbiornika na ciepłą wodę powinna zapewniać przynajmniej 50 l ciepłej wody na osobę/dobę o temperaturze minimum 50 stopni C.

Zakłada się liczbę montowanych paneli kolektorów słonecznych w ramach projektu od 2 do 5 szt.  

Nie zaleca się montażu kolektorów słonecznych dla gospodarstwa domowego zamieszkałego przez 1 – 2 osób.

W przypadku montażu instalacji solarnej na gruncie koszt wykonania konstrukcji nośnej należy do uczestnika projektu.

W przypadku braku w budynku mieszkalnym instalacji ciepłej wody wykonanie takiej instalacji należy do obowiązków właściciela budynku. Jeżeli właściciel nie wykona takiej instalacji na własny koszt, to zostanie skreślony z listy uczestników projektu.

Szacunkowy koszt netto instalacji oraz koszt partycypacji uczestnika projektu w zależności od wielkości zamontowanej instalacji solarnej oraz miejsca lokalizacji, który będzie wpisywany do umów partycypacji w kosztach projektu przedstawia załączona tabela 2.

Uczestnik projektu musi złożyć deklarację i ankietę dotyczącą udziału w projekcie w celu zweryfikowania, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz w celu dobrania odpowiedniej wielkości instalacji solarnej. Deklaracja i ankieta są załącznikiem do niniejszej informacji.

3. Projekt o nazwie ,,Montaż kotłów centralnego ogrzewania opalanych biomasą w Gminie Radecznica”.

Projekt skierowany do tych właścicieli i użytkowników budynków mieszkalnych, którzy używają do ogrzewania swoich budynków kotłów centralnego ogrzewania opalanych paliwem innym niż biomasa, czyli węglem, koksem, olejem opałowym, mazutem, gazem ziemnym itp.

Warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania jest wykazanie efektu ekologicznego, co jest niemożliwe, jeżeli do tej pory do opalania jest używane drewno i produkty drewnopochodne.

Ponadto wymagane są następujące parametry techniczne kotłowni:

a) min. wysokość kotłowni - 195 cm,

b) min. kubatura kotłowni dla kotła o mocy 22 kW – 8 m³

Nowy kocioł c.o. będzie zamontowany w miejscu kotła dotychczasowego, aby możliwe było włączenie nowego kotła do instalacji istniejącej.

W szczególności zalecana jest wymiana kotła c.o., jeżeli jest starszy niż 10 lat.

W zakres projektu wchodzi wykonanie robót budowlanych polegających na dostawie i montażu kompletnych kotłów centralnego ogrzewania (kocioł c.o - niezgazowujący, zasobnik na pellet, automatyczny podajnik, palnik, osprzęt instalacyjny, wkład kominowy) opalanych biomasą, czyli paliwami pochodzącymi z odnawialnych źródeł (tj. drewno, pellet i brykiety drzewne, zrębki, odpady drzewne).

Roboty obejmują demontaż istniejącego kotła, montaż nowego kotła wraz z wpięciem do istniejącej instalacji, montaż wkładu kominowego. Usunięcie zdemontowanego starego kotła z kotłowni należy do właściciela budynku.

Wszystkie kotły c.o. będą dostosowane do spalania:

1) pelletu podawanego do palnika z zasobnika automatycznym podajnikiem,

2) drewna, brykietów drzewnych, zrębków, odpadów drzewnych, słomy – zadawanych   ręcznie.

Podstawowe dane o projekcie:

1) sprawność nominalna kotła c.o. nie mniejsza niż 90%,

2) podgrzewacz wody  300 l (w przypadku, gdy na danej nieruchomości nie będzie montażu kolektorów słonecznych),

3) wkład kominowy o średnicy dobranej do mocy kotła i wysokości komina – kompletny, wraz z wyczystkami, kształtkami oraz układem odprowadzania kondensatu z wkładu,

4) zespół pompowy (2 pompy elektroniczne na obiegu c.o. i c.w.u.) wraz ze sterowaniem, wbudowany zawór termoregulacyjny, zawory zwrotne, kulowe zawory odcinające oraz tarczowe termometry,

5) komplet orurowania wraz z armaturą przyłączeniową niezbędny do podłączenia wbudowanego kotła do istniejącej instalacji c.o. oraz zasobnika c.w.u.

Budynek mieszkalny, w którym zostanie zamontowany kocioł c.o., powinien posiadać warunki techniczne spełniające odpowiednie przepisy, które  umożliwiają montaż kotła centralnego ogrzewania  tj:  posiada wewnętrzną instalacje c.o., instalację elektryczną, dobry stan techniczny komina, wentylację, czerpnię powietrza, posiada wolną powierzchnię wewnątrz budynku umożliwiająca montaż urządzeń itp.

W przypadku braku w budynku mieszkalnym warunków technicznych, o których mowa powyżej, dostosowanie pomieszczenia kotłowni do tych warunków  należy do obowiązków właściciela budynku. Jeżeli właściciel nie wykona dostosowania kotłowni na własny koszt, to zostanie skreślony z listy uczestników projektu.

Szacunkowy koszt netto montażu kotła c.o. opalanego biomasą oraz koszt partycypacji uczestnika projektu w zależności od mocy nominalnej kotła, który będzie wpisywany do umów partycypacji w kosztach projektu, przedstawia załączona tabela 3.

Uczestnik projektu musi złożyć deklarację i ankietę dotyczącą udziału w projekcie w celu zweryfikowania, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz w celu dobrania odpowiedniej mocy kotła c.o. Deklaracja i ankieta są załącznikiem do niniejszej informacji.

II. Informacje dotyczące wszystkich projektów.

W związku z ograniczeniami wprowadzonymi w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na te projekty, w których łączna moc instalacji z OZE nie przekracza 2 MW przy energii słonecznej i 5 MW przy energii pozyskiwanej z biomasy. Dlatego też deklaracje mieszkańców będą rozpatrywane według kolejności ich składania, aby łączna moc instalacji nie przekroczyła wartości granicznych, gdyż wtedy wniosek zostałby odrzucony ze względów formalnych.

Do chwili obecnej brak jest szczegółowych warunków ubiegania się o dofinansowanie projektów, dlatego też w tej chwili nie jest jeszcze wiadome, czy przedmiotowe projekty będzie można realizować  w formule ,,zaprojektuj i wykonaj” (tak było w poprzednim programowaniu unijnym), czy też zajdzie konieczność wykonania dokumentacji projektowej, która musi być gotowa już na etapie składania wniosku o dofinansowanie (co jest zapowiadane).

Z tego względu obecnie nie można przewidzieć, kiedy będą podpisywane z uczestnikami projektu umowy użyczenia nieruchomości na cele projektu oraz umowy dotyczące ustalenia wzajemnych zobowiązań stron pod względem organizacyjnym i finansowym.

Zależy to tylko i wyłącznie od decyzji Instytucji Zarządzającej Programem, czyli Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i tak:

1) jeżeli projekty będą realizowane w formule ,,zaprojektuj i wykonaj”, to na etapie składania wniosku o dofinansowanie wystarczy Program Funkcjonalno – Użytkowy i wtedy obydwie umowy będą podpisywane już po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu projektu, a przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Wtedy wpłata udziału własnego w projekcie nastąpi po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu i wyłonieniu wykonawcy projektu oraz w kwocie wynikającej z oferty złożonej przez wykonawcę i po ustaleniu już ostatecznych kosztów odpłatności z tytułu udziału w projekcie,

2) w przypadku konieczności posiadania dokumentacji projektowej na etapie składania wniosku o dofinansowanie Gmina Radecznica zleci wykonanie takiej dokumentacji, co będzie wiązało się z poniesieniem pewnych kosztów przy braku pewności otrzymania dofinansowania. Dlatego też zajdzie wtedy konieczności partycypacji właściciela nieruchomości w częściowym pokryciu kosztów dokumentacji projektowej. Przyjmuje się, że 50 % kosztów dokumentacji pokryje właściciel nieruchomości, a drugie 50 % kosztów pokryje Gmina Radecznica.

W tym przypadku informacja o konieczności wniesienia udziału własnego na częściowe  pokrycie kosztów dokumentacji projektowej i wysokości tych kosztów zostanie opublikowana na stronie internetowej www.gminaradecznica.pl oraz przekazana Sołtysom.

Dokumentacja zostanie wykonana tylko dla tych lokalizacji, których właściciele dokonają stosownych wpłat.

Wpłacona kwota zostanie zwrócona w całości, gdy projektant na etapie wykonywania dokumentacji projektowej stwierdzi, że nie ma możliwości technicznych wykonania stosownej instalacji na i w danym budynku.

W przypadku rezygnacji właściciela posesji z udziału w projekcie przed wykonaniem dokumentacji projektowej wpłacona kwota nie będzie zwracana. W przypadku rezygnacji właściciela posesji z udziału w projekcie już po wykonaniu dokumentacji projektowej poniesie on całkowite koszty jej wykonania.

W zależności od wariantu przyjętego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie zostaną przygotowane odpowiednie warianty umów do podpisania z uczestnikami projektu.

Instalacje zamontowane na i w budynkach nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia agroturystyki ani żadnej działalności gospodarczej – muszą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.

Dach budynku, na którym będzie montowana instalacja, nie może być pokryty eternitem.

Warunkiem przystąpienia do danego projektu jest wypełnienie deklaracji uczestnictwa w tym projekcie wraz z odpowiednią ankietą, które należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 07 grudnia 2015r. (poniedziałek) w Sekretariacie lub w Referacie Infrastruktury i Inwestycji Urzędu Gminy w Radecznicy (pokój nr 8).

Osoba zgłaszająca gotowość udziału w projekcie musi złożyć ankietę dotyczącą udziału w danym projekcie w celu zweryfikowania, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz w celu dobrania odpowiedniej mocy i wielkości stosownej instalacji (fotowoltaicznej, solarnej lub kotła c.o.) wraz z aktualną mapą zasadniczą w skali 1 : 1000 wydaną przez Starostwo Powiatowe w Zamościu dotyczącą działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny (ewentualnie gospodarczy).

Wypis z rejestru gruntów prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Zamościu dotyczącym działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny ewentualnie gospodarczy będzie potrzebny przy podpisywaniu umów i nie może być starszy niż 3 miesiące w dacie podpisywania umów.

Obowiązek posiadania aktualnej mapy zasadniczej w skali 1 : 1000 nie dotyczy tych osób, które złożyły tę mapę przy ubieganiu się o budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie (po zweryfikowaniu spełnienia warunków udziału w projekcie oraz uwzględnieniu mocy instalacji) uczestnik projektu w stosownym czasie zostanie poproszony o zgłoszenie się do Urzędu Gminy w Radecznicy wraz z dowodem osobistym i aktualnym wypisem z rejestru gruntów prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Zamościu dotyczącym działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny (ewentualnie gospodarczy) i który będzie stanowić niezbędny załącznik do umowy w celu wyrażenia zgody na bezpłatne użyczenie swej nieruchomości na cele projektu.

W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia).

W dniu podpisania umowy użyczenia uczestnik projektu jest również zobowiązany podpisać umowę dotyczącą ustalenia wzajemnych zobowiązań stron pod względem organizacyjnym i finansowym, a po podpisaniu umowy o dofinansowania projektu i wyłonieniu wykonawcy projektu uczestnik projektu musi wnieść udział własny w kosztach  realizacji projektu.

Wkład własny uczestnika projektu w projekcie należy wpłacić w ciągu 14 dni po otrzymaniu informacji z Urzędu Gminy w Radecznicy o podpisaniu umowy o dofinansowania projektu i wyłonieniu wykonawcy projektu oraz o kwocie wynikającej z oferty złożonej przez wykonawcę lub po opublikowaniu tych informacji na stronie internetowej www.gminaradecznica.pl  lub po poinformowaniu przez Sołtysów.

Nie dokonanie przez uczestnika projektu  wpłaty w podanym  terminie i określonej wysokości  będzie równoznaczne z rezygnacją z udziału w projekcie i rozwiązaniem umowy.

Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane do udziału w danym projekcie zostaną zapisane na listę rezerwową i wezmą udział w projekcie w przypadku rezygnacji osób z listy głównej lub ich  wykluczeniu z udziału w projekcie ze względu na brak wpłaty lub z powodu braku możliwości montażu instalacji ze względów technicznych.

Okres gwarancji na zamontowane instalacje wyniesie minimum  5 lat.

Przez okres 5 lat od zakończenia projektu instalacje będą ubezpieczone przez Gminę Radecznica.

 

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski