Ludzie wypiekają i jedzą chleb już od 12 tysięcy lat. Prawdopodobnie pierwszym chlebem było pieczywo zbożowe w postaci ugotowanej pasty, która była mieszanką różnych zbóż i wody. Najstarszy chleb jaki udało się odnaleźć archeologom pochodzi z Krety, a jego wiek określa się na 6100 lat. Początkowo bochenki były płaskie i twarde. Dopiero Egipcjanie około 2600 lat p.n.e. wpadli na to, w jaki sposób uczynić chleb pulchnym. To oni ponad 4000 lat temu po raz pierwszy upiekli chleb na zakwasie. Pierwsze wzmianki o polskim chlebie sięgają króla Bolesława Chrobrego. Legenda głosi, że „Bolesław Chrobry, jadąc na spotkanie z Ottonem III, poczuł nagle miły zapach. Gospodarz domostwa, z którego się on unosił, poczęstował króla chlebem. Ten zaś, na pamiątkę wydarzenia, nazwał miejscowość Piekarami”. W okresie średniowiecza Polska była potęgą pod względem uprawy zbóż. Było ono eksportowane do większości krajów Europy i cechowało się najwyższą jakością. Z takiego zboża, rozcieranego w żarnach, wypiekano wówczas chleb.

W środę 21 października w Publicznym Gimnazjum w Radecznicy młodzież wraz z gronem pedagogicznym zorganizowali “”Święto Chleba”. Spotkanie miało na celu przypomnienie o tradycjach wypieku chleba na zakwasie, o jego zdrowotnych walorach oraz o tym, że chleb jest podstawą  zdrowego żywienia. Uczniowie przygotowali krótką prezentację dotyczącą historii chleba, a także sami przygotowali zakwas i upiekli chleb. Na stole degustacyjnym znalazły się różne rodzaje: graham, na zakwasie, żytni, z ziarnami zbóż, a także tzw. fajerczaki, placki na sodzie oraz domowe konfitury. Wszystkie te pyszności były syto okraszane. Pieczywo można było smakować z masłem, serem i różnymi powidłami. Domowe specjały przygotowały także Panie ze Stowarzyszenia Przyjazna Wieś oraz członkinie działającego w Naszej Gminie Klubu Kobiet Aktywnych 60+. Podobnie jak pieczenie chleba, tak i wyrabianie masła było stałym zajęciem w dawnych gospodarstwach. Uczestnicy sami mogli doświadczyć jak wyrabia się masło w drewnianej maselniczce. Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radecznicy i zaproszeni goście wśród których był Wójt Gminy Radecznica Edward Polak oraz ekspert w dziedzinie wypieku chleba – piekarz z piekarni w Radecznicy. “Święto Chleba” w Publicznym Gimnazjum w Radecznicy to doskonała promocja zdrowego odżywiania. Gratulacje dla organizatorów i pomysłodawców.

• swieto_chleba2a
  • swieto_chleba4