Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów od wieków zakorzeniony w naszej kulturze i tradycji, świadczący o naszej tożsamości narodowej, którym zawsze towarzyszy szacunek do chleba. Dożynki to również bardzo ważne dla rolników oraz wszystkich mieszkańców terenów wiejskich święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to też świetna okazja do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi wieńców.

W tym roku Dożynki Powiatu Zamojskiego odbyły się 23 sierpnia na boisku sportowym w Jacni (Gmina Adamów). Naszą Gminę reprezentowała delegacja na czele z Wójtem Gminy Panem Edwardem Polakiem, Gminnymi Starostami Panią Krystyną Król i Panem Sławomirem Dubajem, Orkiestrą Dętą Zaburze, Zespołem Zaburzanki, członkami Stowarzyszeń oraz wieńcami dożynkowymi z poszczególnych sołectw:

- Gruszki Zaporskiej - starostowie: Teresa i Jerzy Gumieniak,

- Zaburze - starostowie: Izabela Sołtys i Adam Baran,

- Zakłodzie - starostowie: Bożena Bojko i Mirosław Poświatowski.

Uroczystość rozpoczął Starosta Zamojski Pan Henryk Matej od wręczenia wyróżnień dla zasłużonych rolników. Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Adamów Pan Dariusz Szykuła.  O godz. 1100 proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Św. w Krasnobrodzie ks. Roman Sawic odprawił uroczystą Mszę Św. Dziękczynną. Na dożynkach nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak dzielenie chlebem, czy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po części oficjalnej odbył się festyn rekreacyjno-sportowy, któremu towarzyszyła wystawa rolnicza, liczne zabawy i konkursy dla najmłodszych oraz występy zespołów ludowych z całego powiatu zamojskiego.