W dniu 1 i 2 lipca ponad 50 kobiet z Gminy Radecznica uczestniczyło w VII Forum Kobiet Aktywnych w Józefowie nad Wisłą. Organizatorami Forum było Stowarzyszenie Równych Szans „Bona Fides” oraz Wójt Gminy Józefów.

Forum Kobiet Aktywnych to już tradycyjne święto Pań z Województwa Lubelskiego. Tylko na Lubelszczyźnie promuje się aktywność kobiet wiejskich jako inspiratorek i realizatorek zmian. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, biletem wstępu na Forum były książki, z których zostanie  stworzona Mobilna Biblioteka Kobiet Aktywnych. Tegoroczne Forum zorganizowane zostało pod hasłem „Świadomość i równowaga – czyli jak żyć w zgodnie z naturą”. Podczas wydarzenia przedstawicielki Gminy Radecznica na swoim stoisku prezentowały rękodzieła oraz materiały promujące Naszą Gminę.

Uroczystość rozpoczął Inauguracyjny występ Dziecięcej Orkiestry Dętej z Józefowa nad Wisłą. Podczas Forum Kobiet Aktywnych wszystkie uczestniczki skorzystać mogły z wielu atrakcji, do których można zaliczyć m.in.:

• panel dyskusyjny z udziałem Reni Jusis -  „Jak żyć i czy żyć w zgodzie z naturą”,
  • Stand Up Comedy – występ kabaretowy,
  • Spektakl teatralny „Parady” Jana Potockiego w wykonaniu Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza,
  • panel dyskusyjny z udziałem Marioli Bojarskiej – Ferenc  „Jak zachować równowagę w życiu”,
  • Pokaz mody ekologicznej MAIKO,
  • Koncert Anny Marii Jopek,
  • Wręczenie nagród i statuetek w ramach Konkursu Kobieta Aktywna Lubelszczyzny.

W trakcie forum kobiety miały możliwość skorzystania także z:

1. Kawiarenki Akademii Kobiet Aktywnych.
  2. Ekologicznych warsztatów rękodzielniczych realizowanych przez Stowarzyszenie Wspieranie Aktywności Twórczej w Opolu Lubelskim.
  3. Mobilnego Centrum Doradztwa dla Kobiet Aktywnych.
  4. Pleneru fotograficznego Face the Dream – Studio Fotografii Portretowej Agnieszka Kliczka.
  5. Strefy Zdrowia – porad lekarskich, pomiaru ciśnienia, konsultacji dietetycznych, konsultacji trenera personalnego, mammobusu, masaży.
  6. Stoisk z kosmetykami naturalnymi, ze zdrową żywnością.
  7. Stoisk regionalnych.

Charakterystyczna forma pikniku tworzyła atmosferę do swobodnego dialogu uczestniczek z różnych zakątków województwa lubelskiego. Poprzez tematyczne warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania oraz ćwiczenia uczestniczki budowały świadomość potrzeby życia w zgodzie z naturą. Wyjazd na Forum był okazją do integracji, budowania relacji międzyludzkich i wymiany nowych pomysłów uczestniczek, które aktywnie spędzały czas również nad brzegiem Wisły.

Serdecznie dziękujemy Prezes Stowarzyszenia „Stąd Jesteśmy” Pani Laurze Sznitowskiej za zorganizowanie wyjazdu oraz Wójtowi Gminy – Panu Edwardowi Polak za zapewnienie bezpłatnego transportu kobietom z terenu Gminy Radecznica. Zapewne inwestycja w ich potencjał ludzki szybko się zwróci w cennych inicjatywach zaczerpniętych od innych uczestniczek tego inspirującego wydarzenia.