Ochotnicza Straż Pożarna w Dzielcach powstała 23 sierpnia 1953r. z inicjatywy Pawła Smarkali i Józefa Tetlaka. Początkowo straż nie miała siedziby, a głównym sprzętem gaśniczym był beczkowóz konny, sikawka ręczna i kilka węży. Rok później rozpoczęto budowę remizy. W 1958 roku straż kupiła samochód skrzyniowy Ford Canadaa oraz otrzymała motopompę M-800. Następnie mieszkańcy wybudowali garaż na samochód i sprzęt pożarniczy. W 1961 roku naczelnikiem OSP został Józef Bizior. Począwszy od 1962 r. Straż zaczęła odnosić sukcesy. Najpierw zajęła I miejsce na Wojewódzkich Zawodach Pożarniczych w Lublinie w grupie Ochotniczych Jednostek, który to sukces był przepustką do Krajowych Zawodów w 1964 r. Na Zawody do Zabrza pojechali w składzie: Józef Bizior – dowódca sekcji, Józef Tetlak, Józef Krukowski, Bronisław Sitarz, Józef Walczak, Tadeusz Murawiec, Stanisław Dziwota, Jan Krukowski i Jak Komornik. Zajęli I miejsce, otrzymali złote medale i wóz bojowy Star-25. Od tamtego czasu Straż wyjeżdżała na wiele akcji, ratowała mienie i życie osób w całej okolicy, a samochód bojowy służy aż do dzisiejszych czasów.

W niedzielę 14 czerwca w Dzielcach odbył się Festyn Rodzinny pn. „Jak za dawnych lat”. Okazją do świętowania był jubileusz 60-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzielcach oraz 50 rocznica od czasu, kiedy Druhowie z Dzielec na Krajowych Zawodach w Zabrzu zajęli I miejsce, które nagrodzono samochodem bojowym Star-25.

Były przemówienia okolicznościowe i podziękowania dla zasłużonych Strażaków. Dyplomy Szczególnego Uznania oraz Odznaczenia za wysługę 60 lat otrzymali druhowie: Józef Bizior, Józef Tetlak i Tadeusz Murawiec. Dyplom Wielkiego Uznania oraz Odznaczenie za wysługę 50 lat w OSP wręczono druhowi Tadeuszowi Rak. Minutą ciszy uczczono pamięć strażaków, którzy w 1964 r. w Zabrzu przyczynili się do zwycięstwa, ale których niestety zabrakło na niedzielnej uroczystości.

Na Obchody Jubileuszu przybyli m.in. Starosta Zamojski Pan Henryk Matej, Honorowy Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP pułkownik Mieczysław Skiba, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu bryg. Mirosław Michoński, Wójt Gminy Radecznica Pan Edward Polak, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Pan Mieczysław Smarkala, Komendant Gminny OSP Pan Jarosław Wachowicz oraz Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Pan Stefan Maciąg.

Swoim występem uroczystość uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta Zaburze oraz wodzirej, który zagrał na akordeonie. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze: Zaburzanki, Ale Babki z Zakłodzia oraz Andrzejkowe Nutki z Mokregolipia. Publiczność mogła zobaczyć pokaz tłoczenia oleju przygotowany przez Annę i Tadeusza Kołodziejów z Gminy Krynice, którzy prowadzą Ekomuzeum Olejarstwa w miejscowości Zadnoga.

Dla wszystkich przybyłych była pyszna grochówka, darmowy grill i stół wiejski. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. Na dzieci czekała zjeżdżalnia i trampolina. Były także gry, zabawy i konkursy. Wieczorem zorganizowano dyskotekę i bawiono się do późnych godzin nocnych.

Organizatorami uroczystości byli: Rada Sołecka, Sołtys Pan Wiesław Koczuła, Radna Pani Joanna Małysz, oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dzielcach

W niedzielę pogoda dopisała, a co za tym idzie dopisała również frekwencja. Takiej uroczystości jak w Dzielcach może pozazdrościć nie jedna miejscowość.