Uroczystości odpustowe w Radecznicy

Jak co roku 12.06.2023 r. na mszy wieczornej na stawach Świętego Antoniego w Radecznicy rozpoczęły się uroczystości ku czci Św. Antoniego z Padwy. Tysiące pielgrzymów z różnych stron naszego kraju corocznie pielgrzymują do naszej Bazyliki, aby wziąć udział w obchodach odpustowych ku czci tego wielkiego świętego dnia 13 czerwca.

Historia Klasztoru swoją genezą sięga 8 maja 1664 r. kiedy to na Łysej Górze ubogiemu Szymonowi Tkaczowi objawił Św. Antoni z Padwy i nakazał mu wybudowanie na tym wzgórzu Kościoła w którym to, jak zapowiedział sam Św. Antoni, za jego pośrednictwem „chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapienia znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą".

Słowa wypowiedziane Szymonowi Tkaczowi na Łysej Górze 359 lat temu są ciągle aktualne i przez te wszystkie stulecia przyciągają do Radecznicy rzesze pielgrzymów, którzy wypraszają u Świętego Antoniego liczne cuda. Tradycyjnie podczas uroczystości odpustowych na każdej mszy świętej odbywa się poświęcenie lilii, które to według różnego rodzaju przekazów były bardzo bliskie Świętemu Antoniemu.

>GALERIA ZDJĘĆ<<