Bieg Tropem Wilczym w Radecznicy

5 marca 2023 r. odbyła się XI edycja biegu „Tropem Wilczym”. Po raz kolejny biegacze oddali hołd żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego. W Gminie Radecznica obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w  Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy w intencji Żołnierzy Wyklętych pod przewodnictwem JE Abp. Józefa Michalika. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wieńce w jedynej w Polsce krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK. Ostatnim punktem obchodów był „Bieg Tropem Wilczym”. Na starcie symbolicznego dystansu o długości 1963 metrów, nawiązującego do daty śmierci ostatniego z niezłomnych Józefa Franczaka stanęło 180 biegaczy. Po dotarciu do mety nastąpiła dekoracja uczestników  biegu. Dla wszystkich przybyłych na uroczystość druhowie z OSP Zaburze przygotowali wojskową grochówkę. Wydarzenie uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta Zaburze.

W tegorocznej uroczystości udział wzięli m.in.: członkowie  rodzin żołnierzy wyklętych i kombatantów, Senator RP Pan Jerzy Chróścikowski, Poseł na Sejm RP Pani Monika Pawłowska, Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, która reprezentowała Ministra Edukacji i Nauki Pana prof. Przemysława Czarnka, Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Pani Edyta Dubiel, członek Krajowej Rady Sądownictwa Pan Zbigniew Łupina, Wicestarosta Powiatu Zamojskiego Witold Marucha, Komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie Nadkomisarz Stanisław Niemczycki, przedstawiciel IPN w Lublinie Pan Marcin Krzysztofik, żołnierze 18 Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu, harcerze 10. Drużyny Harcerskiej Traperski Krąg z Suśca, Zuchy z 17. Radosnej Gromady, strażacy oraz społeczność szkolna z pocztami sztandarowymi, radni oraz sołtysi z terenu gminy.

>GALERIA ZDJĘĆ<<