W podziękowaniu za plony

W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. w Radecznicy odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, których współorganizatorami byli: Wójt Gminy Radecznica, OO. Bernardyni oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12-stej Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony na ołtarzu polowym przy stawach Świętego Antoniego. W okolicznościowej homilii JE Abp. Józef Michalik podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz udzielił błogosławieństwa na kolejny rok. Wraz z chlebem do ołtarza przyniesione zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z terenu gminy Radecznica oraz m. Chłopków przynależnej do parafii w Radecznicy. Misternie uwite z kłosów zbóż, ozdobione kwiatami wieńce cieszyły oczy, a nade wszystko były znakiem wdzięczności i kultywowania staropolskich tradycji.

Po zakończeniu liturgii  barwny korowód  wieńcowy przeszedł na plac za Urzędem Gminy. Obrzędową część dożynek rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego, a następnie starostowie gminni: Pani Alina Śledź oraz Pan Jerzy Gumieniak przekazali okazały bochen chleba na ręce Wójta Gminy Radecznica Mariana Szupra. Dla uczestników dożynek OSP Radecznica przygotowała pyszną grochówkę, a regionalne specjały serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Czarnegostoku, Dzielec, Gorajca-Starej Wisi, Gorajca-Zagroble, Podborcza, Zaporza. Ich stoiska uginały się od przepysznych ciast, sałatek i wielu innych potraw. Dla dzieci również nie brakowało atrakcji. Były dmuchańce, stoiska ze słodyczami i zabawkami. Wielką atrakcją okazała się zagroda z żywymi zwierzętami. Na stoisku Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli można było porównać odmiany zbóż, ziemniaków, owoców i warzyw. Natomiast dla pasjonatów literatury i malarstwa Biblioteka Publiczna Gminy Radecznica zorganizowała wystawę twórczości lokalnej. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa mieszkanki naszej gminy - Pani Dominiki Małysz z Dzielec.

Tego dnia dla licznie zgromadzonej publiczności swój repertuar zaprezentowali: Zespół „Malinowa Dolina”, Orkiestra Dęta Zaburze, Paweł Kusaj, Duet Agnieszka i Piotr. Męski zespół śpiewaczy z Bukowej, Zespół  ludowy „Cyganianki”, Aneta Szpinda.  Czas umilił zebranym również występ uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Antoniego z Padwy w Radecznicy: Pauliny Chmielewskiej i Klaudii Pańko. Gwiazdą wieczoru był Zespół Solaris z przebojem „Szmaragdy i diamenty”. Imprezę zakończyła dyskoteka z Zespołem ROXAIT.

W tegorocznych uroczystościach dożynkowych udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Pani Monika Pawłowska, Członek Krajowej Rady Sądownictwa Pan Zbigniew Łupina, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu Pan Mariusz Tłuczek
 reprezentujący  P. Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego, kierownik oddziału ds. informatyki i obsługi Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Pan Jacek Stefański reprezentujący Wojewodę Lubelskiego Pana Lecha Sprawkę, zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału ARiMR Pan Michał Bętkowski reprezentujący dyrektora Lubelskiego Oddziału ARiMR Krzysztofa   Gałaszkiewicza, Honorowy Prezes ZOSP Ziemi Zamojskiej płk. w st. spocz. Pan Mieczysław Skiba, Komendant Miejski PSP w Zamościu Pan Jacek Sobczyński, dyrektor Wydziału  Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Zamojskiego Pani Joanna Mazurek reprezentująca Starostę Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Dyrektor WORD w Zamościu Pan Marcin Kulig, Radni Powiatowi: Pani Gertruda Miarowska, Pan Leszek Pastuszak i Pan Lucjan Bednarz, Komendant  Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie Pan Stanisław Niemczycki reprezentujący Pana Wiesława Pawluka Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczebrzeszynie Pani Agnieszka Daniłowicz, p.o. dyrektora oddziału w Radecznicy Banku Spółdzielczego w Szczebrzeszynie Pani Anna Jaskuła.

O dekorację zadbali mieszkańcy Radecznicy, Zaporza, Stowarzyszenie Stąd Jesteśmy, KGW Dzielce oraz pracownicy Urzędu Gminy.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

Zachęcamy do zapoznania się z listami okolicznościowymi: