75-LECIE OSP GORAJEC-ZASTAWIE

I GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

W 1946 roku mieszkańcy Gorajca-Zastawie chcąc zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe swojej miejscowości powołali do życia jednostkę strażacką. Kolejne dziesięciolecia to piękna historia tego stowarzyszenia, strażaków, którzy swoją pasję przekazywali z ojca na syna. Od przeszło 75 lat strażacy działają w służbie lokalnej społeczności. W niedzielę 15 maja druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorajcu-Zastawie uroczyście obchodzili jubileusz istnienia swojej jednostki. Obchody rozpoczęły się od przemarszu jednostek straży pożarnej z Gminy Radecznica na czele z Orkiestrą Dętą Zaburze z placu przy plebanii do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu. O godzinie 12 została odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich strażaków, której przewodniczył Proboszcz Ks. Krzysztof Bylina. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy remizie OSP w Gorajcu-Zastawie.

Obchody Jubileuszu 75-lecia istnienia tej jednostki były także okazją, aby podziękować wszystkim strażakom za całoroczny trud, odwagę i ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym. Z tej okazji wręczono medale i honorowe odznaczenia.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa lubelskiego nr 8.2022 z dnia 14 marca 2022 roku odznaczeni zostali:

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa - Jan Kurek

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa - Ryszard Ostrowski

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Radecznicy nr 1/2022 z dnia 02 maja 2022 roku nadano odznaki  za wysługę lat:

1. Jan Kurek 70 lat
  22. Arkadiusz Chorzepa 5 lat
  23. Stanisław Osman  5 lat
  24. Michał Nalepa 5 lat

W niedzielnych uroczystościach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Starosta Powiatu Zamojskiego Stanisław Grześko, Starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip, Prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju - Członek Krajowej Rady Sądowniczej Pan Zbigniew Łupina, kap. Bartłomiej Jakóbczak z KM PSP w Zamościu, Honorowy Prezes ZOSP Ziemi Zamojskiej płk. w st. spocz. Mieczysław Skiba, Radni Powiatu Zamojskiego Lucjan Bednarz i Leszek Pastuszak, Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper, Sekretarz Gminy Edyta Dubiel, kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Radecznica Zofia Sykała, p.o. Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy Mariusz Górski, Komendant ZOGZ OSP RP w Radecznicy  Jarosław Wachowicz, Sekretarz ZOGZ OSP RP w Radecznicy Wiesława Krukowska, radni i sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych z gminy Radecznica oraz  mieszkańcy.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<