W Radecznicy odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem dla osób związanych z Publiczną Szkołą Podstawową w Radecznicy, stało się oficjalne przyjęcie przez szkołę imienia św. Antoniego z Padwy.  Ta długo oczekiwana uroczystość miała miejsce 8 maja 2022 roku.  Patron oraz data nadania imienia szkole nie została wybrana przypadkowo, ponieważ Święty Antoni 358 lat temu 8 maja 1664 objawił się na Łysej Górze, u stóp której położona jest Radecznica. W niedziele o godzinie 10.00 w Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Bp. Jana Śrutwy, na której zgromadziła się cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Radecznicy oraz zaproszeni goście. Po Mszy Świętej uroczystym pochodem przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Zaburze wszyscy udali się do szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część zaplanowanych uroczystościPo wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano Hymn Państwowy i rozpoczęła się część oficjalna. Wszystkich uczestników niedzielnej uroczystości powitała dyrektor szkoły Ewa Maj i krótko przedstawiła historię szkoły oraz przebieg prac związanych z wyborem patrona. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Gumieniak odczytał stosowną uchwałę o nadaniu imienia szkole i przekazał akt na ręce Pani dyrektor.

Kolejnym punktem było przekazanie sztandaru i jego prezentacja, po czym przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny poświęcony Świętemu Antoniemu.  Uczestnicy mogli również obejrzeć przygotowane na szkolnych korytarzach wystawy poświęcone życiu Patrona szkoły.

Tego dnia miało miejsce także oficjalnie otwarcie obiektów sportowych, które zostały wybudowane przy znacznym dofinansowaniu ze środków pochodzącym z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2020. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 1 369 425,50 zł. Inwestycja stanowi dopełnienie zlokalizowanej przy szkole Otwartej Strefy Aktywności, której koszt budowy wyniósł 90 184,87 zł.

W niedzielnych uroczystościach udział wzięli m.in.: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Stefan Traczyk, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Gałaszkiewicz, który reprezentował Marszałka Województwa Jarosława Stawiarskiego, Kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu Jacek Stefański, który reprezentował Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bogdan Kawałko, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu Marcin Kulig, Radny Powiatowy Lucjan Bednarz, Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Monika Żur, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper, Sekretarz Gminy Edyta Dubiel, Skarbnik Gminy Bożena Kiesz, radni oraz sołtysi z terenu gminy.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<