95-lecie powstania OSP w  GORAJCU-STAREJ WSI

Już od blisko wieku druhowie z Gorajcu-Starej Wsi  trwają w ciągłej gotowości do niesienia pomocy potrzebującym. W niedzielę 3 października 2021 r. jednostka OSP świętowała jubileusz 95-lecia powstania.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu jednostek straży pożarnej z Gminy Radecznica oraz zaprzyjaźnionej jednostki ze Smorynia na czele z Orkiestrą Dętą Zaburze z placu przy plebanii do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu. O godzinie 12 została odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich strażaków, której przewodniczył Proboszcz Ks. Krzysztof Bylina. Dalsza część odbyła się na placu przy remizie OSP w Gorajcu-Starej Wsi podczas której miało miejsce poświęcenie i oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo - gaśniczego MAN dla miejscowej jednostki OSP.

Niedzielna uroczystość była także okazją, aby podziękować strażakom za całoroczny trud, odwagę i ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym. Z tej okazji wręczono medale i odznaczenia.

Uchwałą Nr 8/2021 Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie z dnia 29 marca 2021 r. medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

• medalem Złotym: dh Wojciech Sykała
  • medalem Srebrnym: dh Lucjan Bednarz,  dh Wiesław Charkot, dh Wiesław Sykała
  • medalem Brązowym: dh Mateusz Furmanek, dh Paweł Charkot

Uchwałą Nr 3/2021 Prezydium Zarządu Powiatowego  Związku OSP RP w  Zamościu z dnia 07.09.2021 r. odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali:

dh, Kacper Harkot, dh Radosław Polowy, dh Krzysztof Furmanek, dh Michał Grygiel, dh Paweł Rymarz.

Uchwałą Nr 1/2021 Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Radecznicy z dnia 09.09.2021 n/w członkom Ochotniczej Straży Pożarnej nadano pamiątkowe odznaki „Za wysługę lat“:

45 lat       Dh Józef Szpuga

Dh Michał Grygiel

Dh Przemysław Kruk

Dh Kacper Harkot

Z okazji Jubileuszu Ochotnicza Straż Pożarna Gorajec-Stara Wieś otrzymała: pamiątkowe grawertony od Dyrektora Lubelskiego Oddziału ARiMR w Lublinie, Radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztofa Gałaszkiewicza oraz Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko. Ponadto listy gratulacyjne przekazali: Komendant Miejski PSP w Zamościu Jacek Sobczyński, Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper. Poseł na Sejm RP Beata Strzałka z z-cą kierownika Krus Biłgoraj Elżbietą Hadacz wręczyły przedstawicielom jednostek OSP w Radecznicy i Gorajec-Stara Wieś torby medyczne, które strażacy będą mogli wykorzystywać podczas prowadzonych akcji ratunkowych.

Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in.: Honorowy Prezes ZOSP Ziemi Zamojskiej płk. w st. spocz. Mieczysław Skiba, Radny Powiatowy Lucjan Bednarz, Dyrektor WORD w Zamościu Marcin Kulig, Komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie Stanisław Niemczycki, Komendant Gminny Związku OSP RP Jarosław Wachowicz, Kierownik GOPS Łucja Bednarz, Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Radecznica Zofia Sykała, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Radecznicy Ewa Maj, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Gorajcu Wiesława Śliwińska-Wyłupek, Ks. Julian Brzezicki, Sekretarz Gminy Edyta Dubiel, Sekretarz ZOGZ OSP RP w Radecznicy Wiesława Krukowska, radni i sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji z gminy Radecznica jak i mieszkańcy.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów oraz smaczny poczęstunek przygotowany przez gospodarzy dla wszystkich uczestników.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<