Święto Plonów

Dożynki inaczej Święto Plonów, Wyżynki czy Wieńcowe, to ludowe święto dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych, a przede wszystkim docenienie pracy tych, którzy od świtu do zmierzchu ciężko pracują na roli. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tymi, którzy ziemię uprawiają i często zmagają się z przeciwnościami sił natury.

W minioną niedzielę 29 sierpnia w Gorajcu-Starej Wsi odbyły się Dożynki Gminno – Parafilane. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Rolników w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu, podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz chleba. Oprawę muzyczną mszy zapewnili: Orkiestra Dęta Zaburze i Chór Parafialny z Gorajca. Po zakończeniu liturgii  barwny korowód  dożynkowy przeszedł na plac przy plebanii. Część oficjalną uroczystości rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper. Zgodnie z tradycją Starostowie Gminni: Pani Bożena Wojtaszek i Pan Mariusz Osman oraz delegacje poszczególnych sołectw z terenu Gminy Radecznica przekazali gospodarzowi gminy bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż.  Wśród gości przybyłych na dożynki do naszej gminy byli: Poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko, przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki - Monika Grajewska, przedstawiciel Europoseł Beaty Mazurek – Aneta Żurawicz, przedstawiciel Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, Radni Powiatu Zamojskiego: Lucjan Bednarz i Leszek Pastuszak, Ojcowie Bernardyni i księża z poszczególnych Parafii naszej Gminy, którzy podczas wystąpień okolicznościowych skierowali do rolników słowa uznania za ich ciężką pracę. Niedzielne uroczystości były także okazją, by pogratulować rolnikom: Panu Wiesławowi Łukaszczykowi oraz Sławomirowi Olechowi odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym roku dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpili: Zespół Zaburzanki, Grupa Wokalna Akord, Orkiestra Dęta Zaburze, Zespół Andrzejkowe Nutki, Zespół Malinowa Dolina, Marian Band, Zespół Szybki Kwartet, Zespół Tango. Uwagę przykuwał namiot promocyjny Lubelskiej Izby Rolniczej na którym prezentowano odmiany płodów ziemi oraz  oferowano fachowe doradztwo i prasę. Na festynie działał również mobilny punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, a członkowie Stowarzyszenia Stąd Jesteśmy rozdawali ulotki zachęcające do oddawania krwi. Najmłodsi swoją energię mogli spożytkować na dmuchanych zjeżdżalniach. Uczestnicy dożynek mieli okazję spróbować zdrowych i smacznych potraw przygotowanych na stoiskach gastronomicznych. Ostatnim punktem festynu była dyskoteka z DJ-em w nowo odnowionej remizie OSP w Gorajcu-Starej Wsi.

Organizatorzy: Wójt Gminy Radecznica, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy, Proboszcz Parafii Gorajec składają podziękowania mieszkańcom Parafii Gorajec, Kołom Gospodyń Wiejskich, Druhom strażakom, Stowarzyszeniom z terenu Gminy Radecznica oraz wszystkim osobom,  które wzięły czynny udział w przygotowaniach i przebiegu Święta Plonów.

Zachęcamy do zapoznania się z listami okolicznościowymi:

>>GALERIA ZDJĘĆ<<