7 września 2014 roku w Radecznicy odbyło się Międzygminne Święto Dziękczynienia Rolnikom za chleb zorganizowane przez Sanktuarium Św. Antoniego oraz Gminę Radecznica. Dożynki to zwyczaj nierozerwalnie związany z ziemią. To wyraz podtrzymywania tradycji i kultury polskiej wsi. To także okres podziękowań osobom wykonującym w różnych warunkach atmosferycznych pracę, której efektem jest chleb, potrzebny przecież nam wszystkim.

Tegoroczny staropolski obrzęd rozpoczął się od zbiórki na placu za Urzędem Gminy. Barwny korowód dożynkowy złożony z delegacji wieńcowych reprezentujących sołectwa z Gminy Radecznica i Gmin sąsiednich, władz samorządowych, mieszkańców gminy, oraz gości udał się na stawy Św. Antoniego.

O godz. 11:30 została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium. O oprawę tegorocznej liturgii zadbała Gmina Frampol. Podczas Mszy śpiewał zespół wokalny GOSPA  z Karolówki oraz chór parafialny z Frampola. Po zakończonej liturgii głos zabrał Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Radecznica - Pan Jan Sitarz.

Drugą część uroczystości na placu za Urzędem Wójt Gminy Radecznica Pan Gabriel Gąbka rozpoczął od przywitania zebranych gości. W części artystycznej udział wzięły „Zaburzanki” i „Andrzejkowe Nutki”. Na scenie zaprezentowały się także  3 zespoły śpiewaczy z Gminy Frampol. Podczas festynu głos zabrała Prezes „Stowarzyszenia Stąd Jesteśmy” Pani Laura Sznitowska prezentując dotychczasowy dorobek organizacji oraz zaprosiła zebranych do odwiedzenia zorganizowanego przez nich stoiska. Dla najmłodszych przygotowane były zjeżdżalnie, dmuchane zamki i trampolina. Uczestnicy dożynek zostali poczęstowani grochówką przygotowaną przez Gminę Radecznica. Każdy mógł skosztować kiełbasek z grilla, lodów, waty czy nawet piwa. Impreza zakończyła zabawa taneczna z DJ-em.

Zapraszamy do GALERII