Uczcili pamięć o żołnierzach wyklętych

Bieg Tropem Wilczym w Radecznicy

Bieg "Tropem Wilczym" - upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego - odbył się w niedzielę w ponad 300 miejscach w Polsce, a także w kilkunastu poza granicami kraju.  Tegoroczna IX edycja biegu z powodu pandemii została przesunięta na sierpień z 1 marca, gdy obchodzony jest dzień pamięci o żołnierzach wyklętych. W Gminie Radecznica obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w  Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy w intencji Żołnierzy Wyklętych w 69 Rocznicę śmierci płk. Mariana Pilarskiego i kpt. Stanisława Biziora. Po nabożeństwie Wójt Gminy Pan Marian Szuper odczytał list okolicznościowy skierowany do uczestników obchodów przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Po zakończeniu uroczystości w Bazylice złożono wieńce w jedynej w Polsce krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK. Ostatnim punktem obchodów był „Bieg tropem Wilczym”. W tym roku na starcie stanęło 80 osób. Zawodnicy pokonali symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązujący do daty śmierci ostatniego z niezłomnych Józefa Franczaka.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Radecznica, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie, OO. Bernardyni z Radecznicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej o. Zamość.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<