Święto plonów

Dożynki to jeden z ważniejszych dni w roku dla każdego rolnika, nawiązujący do najpiękniejszych polskich tradycji. Podkreśla przywiązanie i umiłowanie do Ojczystej Ziemi. Wyraża szacunek do ludzi, którzy swoje życie związali z ciężką pracą na roli. Tak dawniej, jak i dziś, Święto Plonów przypomina wszystkim, że to właśnie dzięki poświęceniu rolnika codziennie trafia na nasze stoły - polski chleb.

W minioną niedzielę w Trzęsinach odbyły się gminno-parafialne uroczystości dożynkowe, które rozpoczął korowód, na czele z Orkiestrą Dętą Zaburze, starostami gminnymi – Anną i Andrzejem Piwowarek oraz delegacjami  z miejscowości: Czarnystok, Dzielce, Gaj Gruszczański, Gorajec-Stara Wieś, Gorajec-Zagroble, Gorajec-Zastawie, Gruszka Zaporska, Latyczyn, Mokrelipie, Podborcze, Podlesie Duże, Podlesie Małe, Radecznica, Trzęsiny, Wólka Czarnostocka, Zaburze, Zakłodzie, Zaporze oraz Smoryń. Podczas Mszy Św. Dziękczynnej w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Bp. dr hab. Mariusz Leszczyński, miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych oraz chleba.

Po nabożeństwie barwny korowód przeszedł na plac przy budynku KSM-u, gdzie odbyła się świecka część uroczystości. Przybyłych na uroczystość powitał Wójt Gminy Marian Szuper. W tegorocznych dożynkach udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, członek Krajowej Rady Sądowniczej Zbigniew Łupina, Przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek – Kamil Kozina, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Maria Gmyz, Przedstawiciel Posła na Sejm RP Przemysława Czarnka – Jakub Koper, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Dyrektor Lubelskiego Oddziału ARiMR w Lublinie Krzysztof Gałaszkiewicz, Kierownik Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu Mariusz Tłuczek, Przedstawiciel Starosty Zamojskiego Konrad - Małecki, p.o. Dyrektora WORD w Zamościu Marcin Kulig, Radni Powiatowi: Gertruda Miarowska i Lucjan Bednarz, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy.

Festyn dożynkowy uświetniła część artystyczna poprowadzona przez dyrektora GCKTiS w Radecznicy – Edytę Misiarz. Wszyscy, którzy przybyli na Święto Plonów mieli okazję posmakować grochówki wojskowej oraz lokalnych przysmaków ze stołu wiejskiego. Czas biesiady umilił Koncert Orkiestry Dętej Zaburze. Swoim kunsztem  artystycznym pochwalili się Zespoły: Zaburzanki i Andrzejkowe Nutki.  Na zakończenie uczestnicy Dożynek bawili się przy muzyce z DJ-em. Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Radecznica i Proboszcz Parafii Trzęsiny.

Zachęcamy do zapoznania się z listami okolicznościowymi:

>>GALERIA ZDJĘĆ<<