Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Gminie Radecznica obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w  Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy w intencji Żołnierzy Wyklętych w 68 Rocznicę śmierci płk. Mariana Pilarskiego i kpt. Stanisława Biziora. Kazanie okolicznościowe wygłosił Ks. Marcel Harkot. Po nabożeństwie Wójt Gminy Pan Marian Szuper odczytał list okolicznościowy skierowany do uczestników obchodów przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Po zakończeniu uroczystości w Bazylice złożono wieńce w jedynej w Polsce krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK. Ostatnim punktem obchodów był „Bieg tropem Wilczym”. W tym roku na starcie stanęło 80 osób. Zawodnicy pokonali symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązujący do daty śmierci ostatniego z niezłomnych Józefa Franczaka. Dla uczestników biegu przygotowano ciepły posiłek. Wszyscy biegacze otrzymali koszulki z wizerunkiem ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj” oraz pamiątkowe medale.

W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, służb mundurowych, samorządu gminnego, społeczności szkolnej oraz członkowie  rodzin żołnierzy wyklętych i kombatantów.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Radecznica, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy, Stowarzyszenie Głos Bohatera, OO. Bernardyni, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

>>Galeria ZDJĘĆ<<