Informacja

W związku z pismem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zamościu Pana Przemysława Pogódź, z dnia 02 stycznia 2020r. uprzejmie informuję, że na terenie gminy Radecznica w dniu 20 luty 2020r. w godz. 9:00 – 14:00 odbędzie się przeszukanie terenów leśnych i zalesień w poszukiwaniu zwłok padłych dzików (ASF). Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły w skład których wejdą min. przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Organem nadzorującym akcję jest Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Znalezienie padłego dzika zakażonego wirusem ASF nie powoduje wprowadzenia restrykcji dla okolicznych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną natomiast w istotny sposób przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do własnego gospodarstwa poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska.

W związku z działaniami poszukiwawczymi możliwe jest nagłe wbiegnięcie zwierząt na drogę. Kierowcy poruszający się po drogach w pobliżu lasów powinni zachować szczególną ostrożność.