KONFERENCJA „Nowe wyzwania w rolnictwie w dobie zmian klimatu. Nawadnianie i wapnowanie gleb”

1 października br. w  Urzędzie Gminy Radecznica odbyła się konferencja pt. „Nowe wyzwania w rolnictwie w dobie zmian klimatu. Nawadnianie i wapnowanie gleb”. Zorganizowana została przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Lublinie.Konferencję otworzył Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko, Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Pan Krzysztof Gałaszkiewicz oraz Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper.

Poruszono tematy: Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie; Roli wapnowania, próchnicy i melioracji w łagodzeniu skutków suszy; Racjonalnego gospodarowania zasobami wody i systemów nawodnień roślin uprawnych w obliczu ekstremalnych zjawisk. Poruszono też temat nowych możliwości pozyskiwania wsparcia z ARiMR w ramach programu PROW 2014-2020.

Na koniec odbyła się dyskusja z przybyłymi rolnikami, w której każdy mógł uzyskać odpowiedź na swoje pytania. Z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia ARiMR, dyrektor Gałaszkiewicz rozdał okolicznościowe upominki.

Opracowała:
Agnieszka Gawda