Komunikat WFOŚiGW

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął Program priorytetowy pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.
Zaplanowana została regeneracje gleb na powierzchni co najmniej 250 tys. ha.
Najbardziej godne uwagi jest to, że Program realizowany będzie w latach 2019–2023.
Wnioski będzie można składać we właściwych Okręgowych Stacjach Chemiczno– Rolniczych, gdzie każdy uprawniony uzyska wszelką pomoc w ich wypełnieniu.

Wymagania i płatności

Jeśli masz nie więcej niż 75 ha użytków rolnych, to właśnie Ty jesteś beneficjentem końcowym programu wapnowania gleb.Dofinansowaniu podlega regeneracja gleb o odczynie pH mniejszym lub równym 5,5. Sprawdzanie kwasowości gleby wykonujcie na tej samej działce raz na 4 lata. Dofinansowanie „działań regeneracyjnych”, czytaj: wapnowania, otrzymacie co 4 lataPonadto okres kwalifikowalności kosztów obejmuje czas od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.
W rezultacie kwoty dofinansowania rozdzielane będą wg poniższych zasad:

• kwotę do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Program wapnowania gleb – ważne

Jeśli zakupisz nawóz w ilości poniżej zapotrzebowania na CaO+MgO, naliczą Ci dofinansowanie proporcjonalnie do zawartości czystego składnika. Na pewno kupując nawóz powyżej zapotrzebowania na CaO+MgO za nadwyżkę nie dostaniesz dofinansowania.

Po pierwsze, szczegółowe terminy, tryb składania i rozpatrywania wniosków określone zostaną w ogłoszeniu o  naborze. Po drugie, ogłoszenie zamieszczone zostanie na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.