WOJEWÓDZKI   INSPEKTORAT  OCHRONY
ul. Partyzantów 94
tel. 84 638 57 26, 627 13 14

K O M U N I K A T

Uwaga  na  barszcz  Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną rosnącą do wysokości 2 – 3 m, silnie zachwaszczającą tereny nieużytkowane rolniczo m.in. pobocza dróg i szlaków turystycznych oraz w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.

Roślina ta jest niebezpieczna,  ponieważ wytwarza pochodne kumaryny (olejki),  szczególnie niebezpieczne w okresie kwitnienia i owocowania rośliny. Działanie parzące nasila się podczas słonecznej pogody,  wysokiej temperatury  i  dużej wilgotności powietrza.

Nawet pośredni kontakt z roślinami barszczu grozi poparzeniem ludzi i zwierząt, które  powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran
oraz  zapalenie spojówek,  co jest  szczególnie niebezpieczne dla alergików i  dzieci.

Barszcz  Sosnowskiego  można  zwalczać  metodą :

•  mechaniczną  polegającą na wykaszaniu  roślin nawet  do  4 razy w sezonie,
  • chemiczną   przy  użyciu herbicydów   do  zwalczania zbędnej roślinności zawierających glifosat (m.in.:  Dominator, Glyfos, Kosmik, Marker, Rofosat, Roundup) na nowo odrastające rośliny. Zabieg opryskiwania należy wykonać cieczą użytkową  o  stężeniu  2 – 4 %  ( 0,2 - 0,4 l
    środka na  10  litrów  wody).

Zastosowanie podanych metod spowoduje osłabienie roślin i zniszczenie w ciągu kilku lat.

Osoby  biorące  udział  w  zwalczaniu  roślin barszczu Sosnowskiego muszą zachować szczególną ostrożność  i być wyposażone   w   odpowiednie  ubrania  ochronne.

Szczegółowe informacje na stronie: www. piorin.gov.pl (pliki do pobrania – ulotki).

Zamość,    lipiec  2018 r.                                             Kierownik  Oddziału