"Konspiracja w Klasztorze"

W dniach 6 - 7 lipca w Radecznicy już po raz piąty pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze” odbyły się uroczystości upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. Dwudniowy program uroczystości rozpoczął panel dyskusyjny na temat współpracy Kościoła z polskim Podziemiem Niepodległościowym, po nim miała miejsce projekcja filmu „Gurgacz – Kapelan Wyklętych”.

W drugi dzień uroczystości  w Bazylice Św. Antoniego w Radecznicy została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej.  Po Mszy Hymnem Narodowym rozpoczęto Ceremoniał Wojskowy oraz złożono wieńce w krypcie pod Bazyliką Św. Antoniego.

Zwieńczeniem wydarzenia był festyn wojskowo – rodzinny na placu za Urzędem Gminy w Radecznicy. Przybyłych uczestników przywitał Pełniący Funkcję Wójta Gminy Marian Szuper. W ramach festynu zorganizowano m.in.: pokazy wojskowe 16 Tczewskiego Batalionu Saperów oraz 2 Lubelskiej Brygady Terytorialnej, stoiska promocyjne, koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Andrzejkowe Nutki, Kapeli Turobińskiej oraz zespołu Forteca. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Głos Bohatera. Współorganizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość, Instytut Pamięci Narodowej, Gmina Radecznica, OO. Bernardyni, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie.