Pielgrzymowali do Świętego Antoniego…

Tysiące pielgrzymów uczestniczyło w dwudniowych 12-13.06 uroczystościach odpustowych w Radecznicy. „Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapienia znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą". Słowa Św. Antoniego Padewskiego, wypowiedziane ubogiemu Szymonowi Tkaczowi, na Łysej Górze w Radecznicy ponad 350 lat temu.

Miejsce to znane jest ze swojej mocy, m.in. za sprawą wody o niezwykłych właściwościach, którą miał pobłogosławić sam Św. Antoni. Sanktuarium jest nazywane Jasną Górą Wschodu. 17 czerwca 2015 r. Papież Franciszek podpisał Dekret podnoszący Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy do godności Bazyliki Mniejszej.