Informacja Nadleśnictwa Biłgoraj w sprawie gradacji kornika ostrozębnego w lasach powiatu biłgorajskiego

Kornik ostrozębny to groźny szkodnik wtórny sosny. Zasiedla drzewa stojące, leżące i grubsze gałęzie. Występowanie na naszym terenie jest skorelowane z okresem suszy i obniżeniem poziomu wód gruntowych latem, które obserwujemy od kilku lat. Osłabione tymi czynnikami drzewa są doskonałym obiektem dla kornika. Zasiedla on drzewa we wszystkich klasach wieku, żerując pod cienką rudą korowiną w górnej partii koron. Pierwszymi objawami są szarzejące a następnie rudziejące igliwie oraz charakterystycznie spękana i odstająca kora z otworami wylotowymi.

Zasady postępowania ochronnego w drzewostanach zagrożonych przez kornika ostrozębnego: stały monitoring drzewostanów sosnowych, higiena lasu (utrzymanie stabilnego stanu lasu), wyszukiwanie i usuwanie drzew opanowanych, szybkie przerabianie drzewa oraz niszczenie pozostałości pozrębowych poprzez ich spalenie.

W lasach należących do Nadleśnictwa Biłgoraj takie działania są podejmowane, problemem jednak są tereny leśne będąc w posiadaniu osób prywatnych, a tych w Nadleśnictwie Biłgoraj jest 55%. Ważne jest zatem podjęcie wspólnej walki ze szkodnikiem.